Дуда заявив, що готовий поговорити із Зеленським, коли буде можливість, і вважає його своїм другом
Президент Польщі Анджей Дуда готовий поговорити із президентом України Володимиром Зеленським, щойно буде можливість. Про це він заявив в інтерв'ю TVN24, яке вийшло 21 вересня.
Польський лідер прокоментував заяву Зеленського, виголошену під час промови в Генасамблеї ООН. "Тривожно бачити, як дехто у Європі, деякі наші друзі у Європі, розігрують солідарність у політичному театрі, роблячи із зерна трилер. Може здатися, що вони грають власну роль, але насправді вони допомагають підготувати сцену для московського актора", – сказав Зеленський 19 вересня.
"Він не згадував про Польщу, але підтекст, звісно, був, і ми його зрозуміли, – відреагував Дуда. – Мені стало сумно в той момент, тому що я вважав несправедливим те, що він говорив. Але що більше минає часу, то більше ці емоції згасають, тому що вони є у мене, як і в кожної іншої людини".
На запитання, чи був він знервований після слів Зеленського, Дуда сказав: "Можливо, нервуватися – це занадто сильне слово. Я був озлоблений, краще б так висловитися".
Водночас, за словами Дуди, суперечка щодо зерна стосується "невеликої частини" польсько-українських відносин.
"Давайте не дозволимо, щоб це вплинуло на все, тому що цьому немає виправдання, і від цього виграють лише інші", – сказав він.
На запитання, чи вважає Дуда Зеленського своїм другом, він відповів: "Звісно".
"Коли буде можливість, я обов’язково з ним поговорю, але ми точно не будемо говорити при світлі камер. Тільки, як ми вже багато разів говорили, ми будемо говорити віч-на-віч, як розмовляють між собою двоє друзів, які хочуть вирішити різні складні ситуації", – заявив польський президент.
Зеленський і Дуда мали зустрітися на полях сесії Генасамблеї ООН 19 вересня, але зустріч не відбулася. За словами Дуди, причиною стали затримки у графіку виступів лідерів у Генасамблеї.
Контекст:
Цього місяця між Польщею та Україною загострилися розбіжності через експорт українського зерна. Із 2 травня до 15 вересня діяла заборона на вільне постачання української пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику в Польщу, Болгарію, Угорщину, Румунію і Словаччину. Ембарго ввели через те, що фермери з Польщі та інших країн виходили на акції протесту. Аграрії скаржилися, що українське зерно осідає у країнах і його не експортують далі, через що різко впали закупівельні ціни на зернові.
15 вересня Єврокомісія скасувала заборону на ввезення української агропродукції. Як зазначили в Єврокомісії, Україна погодилася вжити заходів (включно з, наприклад, системою ліцензування експорту) протягом 30 днів, щоб уникнути стрибків ціни на зерно. Незважаючи на рішення Єврокомісії, Польща, Угорщина і Словаччина (до кінця року) в односторонньому порядку продовжили заборону імпорту українського зерна.
18 вересня в Міністерстві економіки повідомили, що Україна розпочала судову процедуру через заборону на ввезення українського зерна в Польщу, Словаччину й Угорщину. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль 19 вересня заявив, що Київ пропонує партнерам компроміс, і пригрозив Польщі та Угорщині забороною на ввезення їхніх товарів в Україну.
19 вересня в Мінекономіки України заявили, що Україна найближчими днями заборонить імпорт цибулі, помідорів, капусти та яблук із Польщі. Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький попередив, що його країна готова розширити заборону на ввезення продукції з України, якщо Київ ескалюватиме конфлікт.
Міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус 20 вересня заявив, що Польща готова говорити з Україною щодо імпорту українського зерна.