Економічний паспорт українця – це абсурдна ідея, що призведе до зростання держборгу – інвестаналітик G

Сергій Фурса: Ідея популістична та абсурдна, просто тому, що Україна не може собі такого дозволити
Фото: Sergey Fursa / Facebook
Реалізація президентської програми "Економічний паспорт українця" спровокує бюджетну кризу, ця ідея є абсурдною, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" інвестиційний аналітик Сергій Фурса.

"Ідея популістична та абсурдна, просто тому, що Україна не може собі такого дозволити. Ця ідея нездорова, не для тієї економіки, яка є в Україні. Ми не Катар і не ОАЕ, які сидять на газі та нафті й отримують від цього надприбутки. Ми країна, яка не має надприбутків і не може дозволити собі такі ігри", – сказав Фурса.

Він наголосив, що внаслідок реалізації ініціативи з держбюджету буде вилучено значні кошти, які доведеться компенсувати коштом державного боргу, що спровокує бюджетну кризу.

"Борг формуватиметься, це будуть ОВДП (облігації внутрішньої держпозики. "ГОРДОН"), тобто які купуватимуть, які ви акумулюєте і які ви забрали з бюджету. Фактично, замість того, щоб просто фінансувати бюджет, ви братимете в борг і фінансуватимете бюджет. І згодом це вестиме до розбалансування самого бюджету і загрожує кризами. Ми не можемо собі такого дозволити", – підсумував Фурса.

Контекст:

1 грудня під час виступу на засіданні Верховної Ради президент України Володимир Зеленський анонсував запровадження економічного паспорта українця.

"Ми проголосували закон №5600, який збільшує ренту та плату за використання природних ресурсів України. Ми направимо ці кошти саме на наших дітей... Ця плата за використання наших, українських надр накопичуватиметься на персональних рахунках дітей громадян України. По досягненні повноліття наші діти зможуть використати ці гроші для здобуття освіти в Україні або купівлі житла в Україні, завдяки цим законам наші – чи когось – олігархи стануть інвесторами в майбутнє наших дітей. Я їх вітаю", – сказав Зеленський.

За даними голови парламентської фракції "Голос" Ярослава Железняка, 2021 року рента за користування надрами загальнодержавного значення становила 35,2 млрд грн, 2022-го планують, що ця сума становитиме 41 млрд грн. Дітей віком до 14 років у країні 7,5 млн, зазначив нардеп у Telegram.

2 грудня голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія повідомив, що після запровадження економічного паспорта діти, народжені в Україні, отримуватимуть $10–20 тис. на рахунки від рентних платежів.