Економіст Герус: Возити з ОРДЛО неякісне й екологічно шкідливе вугілля – це виключно комерційний інтерес Ахметова
Підприємства бізнесмена Ріната Ахметова зацікавлені в тому, щоб Україна відчувала залежність від постачання антрациту з окупованих районів, вважає колишній член Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Андрій Герус.
Україна могла б цілковито відмовитися від поставок антрациту з окупованих районів Донбасу, якби не вплив компаній, які контролює бізнесмен Рінат Ахметов. Таку думку в інтерв'ю INSIDER висловив економіст і колишній член Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Андрій Герус.
У тарифи закладено ціну імпортного вугілля, тоді як українські теплоелектростанції спалювали лише антрацит із Донбасу, підкреслив він.
"За чинної формули "Роттердам плюс" можна було спокійно імпортувати антрацит. Але якщо за "Роттердам плюс" брати своє дешеве вугілля, то виникає додаткова маржа, понад 1 млрд грн на місяць", – підрахував Герус.
Використання формули "Роттердам плюс" і підвищення тарифів в енергетиці замислювалося саме для зменшення залежності від постачання із зони АТО, зазначив економіст.
"Інша справа – якби людям сказали: "Так, ми беремо звідти вугілля, тому що ми хочемо, щоб ви менше платили. Вам і так нелегко, тому це все, щоб тарифи для споживачів були нижчими". Я б зрозумів цю позицію. Але збирати з усіх споживачів за імпортною ціною, а возити з ОРДЛО неякісне й екологічно шкідливе вугілля – це перебір. Це позиція, яка враховує виключно комерційний інтерес Ахметова", – переконаний Герус.
Для реальної незалежності від постачання з шахт окупованій частині Донбасу достатньо одну–дві ТЕС перевести на вугілля газової групи, а 2–3 млн тонн антрациту ввозити за імпортом, вважає колишній член Нацкомісії.
"Але ДТЕК Ахметова зацікавлений, щоб була залежність від зони АТО, тому найбільші шахти там – їхні. Вони хочуть, щоб була залежність, тоді можна диктувати свої умови. І якщо чиновники і політики легко підпадають під вплив, то їхня тактика успішна", – сказав Герус.
27 лютого ватажки "ЛДНР" Олександр Захарченко та Ігор Плотницький пригрозили зупинити постачання вугілля і "запровадити зовнішнє управління" на українських підприємствах, що працюють на окупованих територіях, якщо до 00.00 1 березня не буде знята блокада, яку 26 грудня 2016 року оголосили ветерани українських добробатів.
1 березня, після закінчення терміну ультиматуму, бойовики "ДНР" "націоналізували" майже 40 українських підприємств. 6 березня керівництво терористичних угруповань "ЛНР" і "ДНР" повідомило про початок постачань на територію Росії вугілля із захоплених українських шахт.
15 лютого Кабінет Міністрів України ухвалив постанову про запровадження тимчасових надзвичайних заходів в енергетичній системі України. Заходи спрямовані на мінімізацію використання вугілля антрацитової групи.
У квітні 2016 року Національна комісія у галузі енергетики і комунальних послуг затвердила методику розрахунку оптової ціни електроенергії, яка базується на європейському індексі цін на вугілля.
Голова комісії Дмитро Вовк заявляв, що гранична ціна вугілля за цією формулою буде формуватися з урахуванням індексу на європейській біржі в Роттердамі (API2) і вартості транспортування цього вугілля на внутрішній ринок (формула "Роттердам плюс транспорт").
Міністр енергетики та вугільної промисловості України Ігор Насалик у лютому 2017 року стверджував, що ця формула була створена як фікція і на практиці не застосовувалася.