Ексглава служби безпеки "Укрексімбанку" Тельбізов закликав журналістів "Схем" примиритися
"Я хотів би запросити журналістів програми "Схеми", щоб ми могли зібратися на нейтральній території, наприклад у [Національній] спілці журналістів України, сісти за стіл, примиритися, закопати сокиру війни, щоб ми знайшли розуміння. Змогли спільними зусиллями зробити багато корисного для двох наших інститутів: журналістів і безпеки", – сказав Тельбізов.
Тельбізов назвав ситуацію з журналістами в банку "ганебною", неприпустимою і висловив жаль, що вона сталася.
29 грудня за сприяння НСЖУ відбувся круглий стіл, присвячений ситуації в "Укрексімбанку". Участь у ньому взяли представники Міністерства фінансів України, Національного банку України, журналісти, політологи.
Захід проводило Агентство кризових комунікацій Дмитра Раїмова. Після засідання міністр фінансів Сергій Марченко звільнив своїх радників, які брали участь у круглому столі. Вони, зі свого боку, заявили, що не знали, куди йдуть. Редакція програми "Схеми" проінформувала, що її представників на круглий стіл не запросили.
"Усі учасники, шановні журналісти, профільні експерти знали тему та учасників заходу. НСЖУ погодила подію, поставила анонс на свій сайт, був представник НСЖУ. Ми працювали 1,5 години, всі вільно висловлювалися і розмова була дуже складною. Дивним виглядає те, що окремі люди, вийшовши із засідання, заявляють, що їх там не було і вони не знали тему. Водночас працювали, висловлювалися. Переконаний, що це політика. У нас є скріншот особистого листування, де видно, що всі запрошені знали тему, був публічний анонс, на який відгукнулися і журналісти. Також ми зверталися до НСЖУ з проханням запросити редакцію "Схем", – написав у Facebook Раїмов.
Контекст:
Журналісти програми "Схеми" (проєкт "UA:Перший" та "Радіо Свобода") заявили, що 4 жовтня на них напали в "Укрексімбанку" під час запису інтерв'ю з тодішнім головою правління банку Євгеном Мецгером у його кабінеті.
За словами працівників ЗМІ, Мецгеру не сподобалося запитання, яке стосувалося одного з найближчих розслідувань "Схем". Співробітники банку за наказом Мецгера силою забрали в оператора "Схем" Олександра Мазура дві камери, дістали з них флешки та видалили записане відео. Також охоронці на годину винесли з кабінету голови банку всю техніку журналістів, а їх не випускали з кабінету.
Журналісти опублікували зроблений на телефон аудіозапис того, що відбувалося в кабінеті, а пізніше – відновлений відеозапис інциденту. На ньому видно, зокрема, що оператора скручували та забирали у нього касети силоміць.
Поліція розпочала розслідування за фактом нападу на журналістів програми "Схеми" під час інтерв'ю.
Уранці 5 жовтня в "Укрексімбанку" заявили, що журналісти "Схем" поставили запитання щодо банківської таємниці, тому пресслужба банку "була змушена зупинити подальше проведення інтерв'ю" і "подальша бесіда відбувалася у форматі офрекордс-зустрічі".
У жовтні Мецгера усунули і звільнили за власним бажанням, повноваження інших зупинили на певний час. 11 листопада стало відомо, що за підсумками внутрішнього розслідування Тельбізов та начальник управління внутрішньої безпеки "Укрексімбанку" Олег Осіпов повернулися до роботи, а директора департаменту інформаційної політики банку Володимира Пікалова звільнили. Тельбізова зустріли в банку оплесками, але наступного дня його, а також Осіпова теж звільнили.
Київська прокуратура 2 листопада поінформувала, що до суду передали обвинувальний акт щодо чотирьох осіб. Дії Мецгера та Пікалова кваліфіковано за ст. 171 Кримінального кодексу України (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів), Осіпова і Тельбізова – за ст. 171 та 126 Кримінального кодексу України (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів та побої).
7 жовтня "Схеми" опублікували розслідування, запитання щодо якого не сподобалося Мецгеру. У ньому йдеться про те, що "Укрексімбанк" у квітні 2021 року видав $60 млн кредиту двом фірмам бізнесмена родом з окупованої Горлівки (Донецька область) Сергія Брюховецького. За інформацією журналістів, його компанії ведуть діяльність в ОРДО та сплачують податки окупаційній владі.