Ексголова "Укрексімбанку" Мецгер, звільнений через напад на журналістів, здобув нову держпосаду

Мецгера звільнили з "Укрексімбанку" після скандалу з нападом на журналістів
Фото: Євген Мецгер / Facebook
Колишній голова правління "Укрексімбанку" Євген Мецгер став головою правління приватного акціонерного товариства "Українська фінансова житлова компанія". Про це 11 листопада повідомила пресслужба компанії.

Відповідне рішення наглядова рада товариства ухвалила 11 листопада на своєму засіданні. Крім цього, першим заступником голови правління "Укрфінжитло" обрано Дмитра Вербицького.

"Українську фінансову житлову компанію" створили у 2020 році з метою "сприяння та впровадження фінансово-кредитних механізмів забезпечення громадян України житлом, а також отримання прибутку від провадження господарської діяльності", ідеться на сайті Мінфіну.

Контекст:

Із березня 2020-го до жовтня 2021 року Мецгер обіймав посаду голови правління державного "Укрексімбанку".

4 жовтня 2021 року спалахнув скандал через напад на журналістів "Схем" в "Укрексімбанку" під час запису інтерв'ю з Мецгером у його кабінеті. В інциденті також брали участь тодішній директор департаменту банківської безпеки установи Ігор Тельбізов, начальник управління Олег Осипов та директор департаменту інформаційної політики банку Володимир Пікалов.

Як повідомили журналісти, Мецгеру не сподобалося запитання, яке стосувалося одного з найближчих розслідувань "Схем". Співробітники банку за наказом Мецгера силою забрали в оператора "Схем" Олександра Мазура дві камери, дістали з них флешки й видалили записане відео. Також охоронці на годину винесли з кабінету голови банку всю техніку журналістів, а їх не випускали з кабінету.

Журналісти опублікували зроблений на телефон аудіозапис того, що відбувалося в кабінеті, а згодом – відновлений відеозапис інциденту. На ньому чути, як Мецгера запитали про ймовірне кредитування держбанком особи, пов'язаної з терористичною організацією "ДНР".

Поліція почала розслідування за фактом нападу на журналістів програми "Схеми" під час інтерв'ю.

5 жовтня в "Укрексімбанку" заявили, що журналісти "Схем" поставили запитання, яке стосувалося банківської таємниці, тому пресслужба банку "була змушена зупинити подальше проведення інтерв'ю" і "подальша розмова відбувалася у форматі офрекордс-зустрічі".

У жовтні Мецгера усунули і звільнили за власним бажанням, повноваження інших припинили на якийсь час. 11 листопада стало відомо, що за підсумками внутрішнього розслідування Тельбізов та Осипов повернулися до роботи, а Пікалова звільнили. Тельбізова зустріли в банку оплесками, але наступного дня його, а також Осипова звільнили.

Київська прокуратура 2 листопада поінформувала, що до суду передали обвинувальний акт щодо чотирьох осіб. Дії Мецгера та Пікалова кваліфіковані за ст. 171 Кримінального кодексу України (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів), Осипова і Тельбізова – за ст. 171 та ст. 126 Кримінального кодексу України (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів і побиття).

7 жовтня "Схеми" опублікували розслідування, запитання щодо якого не сподобалося Мецгеру. У ньому йдеться, що "Укрексімбанк" у квітні 2021 року видав $60 млн кредиту двом фірмам бізнесмена родом з окупованої Горлівки (Донецька область) Сергія Брюховецького. За інформацією журналістів, його компанії вели діяльність в ОРДО і сплачували податки окупаційній владі.

За підсумками судового розгляду Мецгера оштрафували на 3400 грн, Тельбізова та Осипова – на 1700 грн кожного.