Ексрадник Зеленського, який передав американським ЗМІ запис розмови Єрмака і Джуліані, розповів про пропозицію "виїхати послом у США"
Новіков зазначив, що в команді Зеленського хотів займатися інноваціями, але "з огляду на низку обставин", мав "узяти на себе відносини зі США".
В Офісі президента вирішили, що його компетентностей для цього достатньо, за словами Новікова, із двох причин.
"Перша – у мене було гарне розуміння США завдяки моєму основному роду діяльності, розумінню всіх конфліктів, які там відбувалися, а вміння прогнозувати підказувало, що цей напрям потребує певного кризового менеджменту. Тому я запропонував, і президент прийняв цю пропозицію, призначивши мене радником", – сказав він.
На посаду радника Новікова Зеленський призначив своїм указом 9 липня 2019 року.
"Потім були ще пропозиції. Наприкінці серпня кілька разів президент пропонував виїхати послом у США, але я відмовився. Я залишаюся прибічником того, що позиція посла, і особливо позиція посла у США, має бути заповнена кадровим дипломатом. Я з повагою ставлюся до дипломатичного корпусу та цієї професії і вважаю, що політичних призначенців на позиції посла у США бути не має. Тому я й відмовився", – повідомив Новіков.
У липні 2019 року Україна відкликала надзвичайного і повноважного посла у Сполучених Штатах Валерія Чалого, який став головою дипмісії в липні 2015 року. 19 липня Зеленський підписав указ, яким звільнив Чалого. Володимира Єльченка президент призначив послом у грудні 2019 року.
2021 року Єльченка на цій посаді змінила Оксана Маркарова.
Контекст:
Новіков звільнився з посади радника Зеленського в серпні 2020 року.
У лютому та квітні 2021 року американські Time і BuzzFeed News оприлюднили розшифрування понад 39-хвилинної розмови, яка відбулася влітку 2019 року між особистим адвокатом 45-го президента США Дональда Трампа Рудольфом Джуліані та главою Офісу президента України Андрієм Єрмаком (тоді був помічником президента Володимира Зеленського). В обидва видання надійшла стенограма від Новікова.
Єрмак і Джуліані зідзвонилися перед розмовою між Зеленським і Трампом, яку провели в липні 2019 року і яка потім стала підставою для розслідування в межах процедури імпічменту президента Трампа.
9 вересня 2019 року голови комітетів Палати представників Конгресу США Еліот Енгель, Адам Шифф і Елайджа Каммінґс (усі – Демократична партія) оголосили про початок розслідування повідомлень про спроби Трампа, Джуліані та інших осіб чинити тиск на уряд України з метою поліпшити свої позиції напередодні президентської кампанії 2020 року. Вони наголошували на тому, що адміністрація Трампа, змушуючи Київ "провести два політично мотивовані розслідування, замасковані під антикорупційну діяльність", погрожувала відмовити Україні у військовій допомозі.
24 вересня спікерка Палати представників Конгресу США демократка Ненсі Пелосі оголосила про початок офіційного розслідування в межах процедури імпічменту президента Трампа у зв'язку зі скандалом, який виник після публікацій The Washington Post і The New York Times про ймовірний тиск Трампа на Зеленського під час липневої телефонної розмови.
25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму розмови. Із неї випливало, що Трамп порушив питання про розслідування діяльності в Україні Гантера Байдена – сина колишнього віцепрезидента США і свого ймовірного суперника на президентських виборах 2020 року Байдена. Зеленський пообіцяв Трампу, що новий український генпрокурор "подивиться на ситуацію". Зеленський заявив, що під час телефонної бесіди його ні до чого "не підштовхували", і підкреслив, що не хоче бути втягнутим у виборчу кампанію у США.
Трамп називав розслідування демократів "полюванням на відьом" і наполягав, що не тиснув на Зеленського. У підсумку Палата представників оголосила йому імпічмент, а Сенат відхилив обидві статті обвинувачення.