Ексрегіонал Горбаль мав бути люстрованим, а не претендувати на посаду голови Бюро економічної безпеки – Іллєнко

У вересні 2020 року Горбаль став членом ради НБУ
Фото: bank.gov.ua
Колишній член політради Партії регіонів і нинішній член ради Національного банку України Василь Горбаль мав пройти люстрацію, а не претендувати зараз на посаду голови Бюро економічної безпеки. Таку думку в ефірі "4 каналу" висловив екснардеп, заступник голови ВО "Свобода" Андрій Іллєнко.

Він зазначив, що кандидатів із такою сумнівною репутацією не мають допускати до конкурсу на високу державну посаду.

"Я вважаю, що, звичайно, це абсолютно неприйнятна ситуація. І такі персони, як пан Горбаль, на мій погляд, вони не мали б навіть допускатися до подібних конкурсів. І, власне, я тут, до речі, не зовсім згоден із тим, що говорили про те, що він був там депутатом від Партії регіонів, тому це за законом не рахується. Він був не тільки депутатом. Він очолював уже за часів [експрезидента Віктора] Януковича деякий час Львівську обласну державну адміністрацію", – нагадав Іллєнко.

За словами політика, Горбаль, як колишній регіонал, підпадає під закон про люстрацію. Також Іллєнко зазначив, що посадовці, які очолювали обласні адміністрації за часів Януковича, були депутатами від Партії регіонів і не мають права очолювати будь-які державні інститути та бути допущеними до конкурсів на посади в ці державні інститути.

"Усе, що стосується дії закону про люстрацію, було до того, як був прийнятий закон про люстрацію. Він стосується часів Януковича, а прийнятий був уже після того, як Януковича вигнали з країни. Тому він підпадає так само під дію цього закону. Просто, можливо, формальності, які є з приводу того, що ця посада або цей конкурс не підпадають під дію цього закону, чи ще щось, але, чесно кажучи, я думаю, що тут мають юристи точно сказати", – зазначив екснардеп.

Він додав, що у разі, якщо Горбаля все ж призначать на посаду глави Бюро економічної безпеки, з'являться питання і до вищого керівництва держави, зокрема до президента Володимира Зеленського.

"Я вважаю, що тут, звичайно, залежить від того, яку лінію проводить вище керівництво держави. Якщо воно толерує людей із подібною репутацією, не просто толерує, а робить дуже часто кадрові призначення саме таких людей, то нема чого дивуватися, що в цьому конкурсі подібні персони спливають. І там же не тільки питання перебування в Партії регіонів чи на якихось посадах часів Януковича, там багато питань якраз економічних", – підкреслив Іллєнко.

Контекст:

До кінцевого етапу конкурсу на посаду глави Бюро економічної безпеки потрапило троє кандидатів із 12, які проходили співбесіду: голова Державної фіскальної служби Вадим Мельник, член ради Нацбанку України, екснардеп від Партії регіонів Василь Горбаль і прокурор Офісу генпрокурора Аттіла Ковчі.

Мельник очолює ДФС із кінця 2020 року. До цього очолював слідче управління ДФС у 2014–2016 роках і працював на різних посадах у податковій міліції.

Ковчі з липня 2020 року працює прокурором в Офісі генпрокурора, а у 2016–2020 роках був завідувачем відділення правового забезпечення Українського інституту експертизи сортів рослин, пише "Інтерфакс-Україна".

Горбаль був співвласником і президентом "Укргазбанку" до його націоналізації 2009 року. Був членом ради НБУ з 2003-го до 2005 року і з 2007 року до 2014-го, очолював Львівську ОДА, був народним депутатом у Раді IV–VI скликань, останні два – від Партії регіонів. У вересні 2020 року знову став членом ради НБУ.

Співбесіда, унаслідок якої всі троє пройшли до наступного етапу конкурсу, відбулася 13 серпня.

Того самого дня на сторінці громадської організації "Товариство майбутнього" у Facebook оприлюднили перелік головних питань до Горбаля, пов'язаних із діяльністю "Укргазбанку", а також "Української інвестиційної інжинірингової компанії" (УІІК) під його керівництвом. До публікації додано посилання на відкриті державні реєстри та судові рішення.

Громадський рух стверджує, що Горбаль видав кредити на суму понад 300 млн грн і придбав облігації "Української інвестиційної інжинірингової компанії", які не повернули в банк. Водночас УІІК залишив без грошей і квартир інвесторів житлового комплексу Silver Breeze, компанія збанкрутувала.

Окрім того, за інформацією "Товариства майбутнього", Горбаль через своїх помічників узяв кредити на загальну суму приблизно $15 млн "Укргазбанку", ці гроші також не повернули вкладникам банку. Брат політика Олег Горбаль через махінації з нерухомістю, яку передавали в заставу "Укргазбанку", завдав шкоди банку на суму 55 млн грн, стверджують активісти.

Громадський рух пише, що у той же період Василь Горбаль розмістив на депозиті в російському банку ВТБ $4 млн.