"Екстраординарна ситуація". У ЦВК заявили, що шукають рішення для встановлення результатів виборів в окрузі №87

ЦВК: На сьогодні виникла екстраординарна ситуація, за якої однозначного юридичного виходу немає
Фото: Центральна виборча комісія - Central Election Commission of Ukraine / Facebook
У Центральній виборчій комісії України повідомили про "неординарну" ситуацію з виборами нардепа в окрузі №87 в Івано-Франківській області, із якої немає однозначного юридичного виходу. Про це йдеться в заяві комісії, опублікованій на її сайті 6 травня.

У ЦВК нагадали, що 1 травня Верховний Суд визнав протиправними дії комісії щодо встановлення результатів виборів в окрузі №87, а також скасував протокол ЦВК від 22 квітня з результатами виборів. Але суд відмовив позивачеві в задоволенні інших позовних вимог, зокрема стосовно зобов'язання комісії продовжити дії щодо встановлення результатів виборів та ухвалення рішення ЦВК, яким зобов'язати окружну комісію скласти уточнений протокол про підсумки голосування з урахуванням відомостей про підрахунок голосів виборців, зазначених у протоколах окремих дільничних виборчкомів.

Як зазначили у пресслужбі, Велика палата Верховного Суду звернула увагу на те, що відсутність 504 бюлетенів із голосами за одного кандидата за наявності встановленої кількості поданих голосів за кожного кандидата впливає на встановлення результатів виборів.

"З огляду на виявлену різницю між кількістю голосів, поданих за двох кандидатів, а також на кількість бюлетенів, щодо якої встановлено невідповідність, можливість установлення того, хто з кандидатів набрав найбільшу кількість голосів, викликає обґрунтований сумнів", – ідеться в повідомленні.

Велика палата Верховного Суду зазначила, що в цій справі йдеться не тільки про ймовірне порушення прав позивача, а й про виконання державою її обов'язків щодо проведення вільних і чесних виборів.

"Суд вважав, що, не зважаючи на відсутність законодавчих підстав, беручи до уваги, зокрема, принцип верховенства права, комісія повинна була вжити заходів реагування з метою достовірного встановлення результатів виборів у ситуації, яка склалася, а не лише застосовувати положення закону. На думку Великої палати Верховного Суду, комісія має повноваження, передбачені законом "Про Центральну виборчу комісію", за змістом яких вона може забезпечити гарантію встановлення результатів волевиявлення виборців", – ідеться в повідомленні.

У ЦВК поінформували, що в мотивувальній частині рішення Великої палати Верховного Суду "викладено низку висновків щодо можливих подальших дій ЦВК стосовно встановлення результатів виборів або прийняття іншого рішення задля забезпечення права на вільне волевиявлення громадян України".

"На сьогодні виникла екстраординарна ситуація, за якої однозначного юридичного виходу немає, тому ЦВК здійснює пошук найоптимальніших дій та рішень, які можуть бути нею вжиті з метою встановлення достовірних результатів виборів у межах її повноважень, визначених законом України "Про Центральну виборчу комісію" та законом України "Про вибори народних депутатів України", з урахуванням судових рішень та п. 20 ч. 1 ст. 92 Конституції України", – заявили в комісії.

Контекст:

28 березня проміжні вибори до Верховної Ради відбулися у двох округах – №50 у Донецькій області та №87 в Івано-Франківській. Голосування проводили у зв'язку з тим, що обрані в цих округах народні депутати – позафракційний Руслан Требушкін і нардеп від "Слуги народу" Зіновій Андрійович – склали мандати. Андрійович виграв вибори мера Надвірної Івано-Франківської області, Требушкін – вибори мера Покровська Донецької області.

Явка в окрузі №87, за даними Центрвиборчкому, становила 35,05%.

30 березня цілий день підрахунку голосів в окрузі не вели, склад ОВК змінили. Підрахунок відновили ввечері 31 березня. 1 квітня поліція взяла під охорону об'єкти у виборчому окрузі №87.

За даними "Опори", на довиборах до Верховної Ради в окрузі №87 виявлено розбіжності в даних на п'яти дільницях. Зокрема, дані протоколів дільничних виборчих комісій і повторного підрахунку голосів не збігаються тільки в кількості бюлетенів на підтримку кандидата від партії "За майбутнє" Олександра Шевченка, але відповідають один одному за кількістю невикористаних і виданих бюлетенів, підписів у списках виборців, голосів на підтримку інших кандидатів, підкреслюють у заяві організації. Загалом в окрузі 117 дільниць.

Поліція відкрила 17 кримінальних проваджень за підсумками виборів в окрузі №87, шість із них – за фактами викрадення виборчих бюлетенів шести дільничних виборчих комісій.

ЦВК на засіданні 5 квітня прийняла для подальшого опрацювання протокол із мокрою печаткою ОВК про підсумки голосування в одномандатному окрузі №87.

12 квітня Івано-Франківський окружний адміністративний суд визнав протиправним підсумковий протокол ОВК про результати голосування на довиборах у Верховну Раду у 87-му окрузі. В "Опорі" розповіли, що рішення суду не змінює нічого. Старша радниця із правових питань громадської мережі Ольга Коцюруба зазначала, що раніше суди визнали недійсними результати виборів на п'яти дільницях округу, тому потрібно було скласти уточнювальний прокол.

12 квітня ЦВК зобов'язала ОВК №87 скласти уточнений протокол про підсумки голосування. 15 квітня його було складено.

22 квітня ЦВК установила перемогу Вірастюка. Під час обговорення проєкту постанови комісії один із її членів зазначив, що не можна однозначно встановити, чи вплинуло зникнення бюлетенів у цьому окрузі на результати виборів. За його словами, Центрвиборчком не може це з'ясувати, тому що у нього немає функцій досудового розслідування.

Громадянська мережа "Опора" повідомляє, що згідно з протоколом, Вірастюк здобув 15 536 голосів виборців, а Шевченко – 15 114.

5 травня ЦВК не зареєструвала Вірастюка нардепом через відсутність правових підстав. Причиною стало те, що ввечері 1 травня Велика палата Верховного Суду визнала протиправними дії ЦВК щодо встановлення результатів виборів в окрузі №87 і скасувала протокол від 22 квітня, згідно з яким Вірастюка визнавали переможцем виборів.