Фіцо про саміт у Парижі: ЄС не має права ухвалювати рішення про участь іноземних військ на території іншої держави
Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо "не розуміє", що робитимуть європейські лідери на саміті щодо розміщення військового контингенту в Україні, на який їх покликав президент Франції Еммануель Макрон, якщо ЄС "не має повноважень" вирішувати щось стосовно цього. Про це 17 лютого він написав у Facebook.
За словами Фіцо, він розмовляв телефоном із президентом Європейської ради Антоніу Коштою й запитав у нього, чому він погодився взяти участь в екстреній нараді в Парижі за участі семи країн ЄС і Великобританії, де, імовірно, обговорюватимуть "присутність іноземних військових в Україні як варіант гарантії безпеки після припинення війни й відмови від вступу країни в НАТО".
"Роберт Фіцо розглядає участь вищих чиновників ЄС (також президента ЄК) без будь-якого мандата в зустрічі в Парижі як подію, яка не сприяє довірі всередині Євросоюзу. ЄС не має права ухвалювати рішення щодо участі іноземних військ на території іншої держави. Це можливо лише на основі рішень, ухвалених у компетентних органах ООН або на основі двосторонніх угод України з окремими країнами, які хочуть скерувати свої війська на її територію", – підкреслив він.
Фіцо додав, що "поважає" зустріч країн, готових скерувати свої війська в Україну, однак "ЄС ніяк не дотичний до цього питання й не повинен нічого робити".
Водночас він укотре вказав на свою позицію щодо можливих питань, які обговорять під час саміту.
"По-перше, я ніколи не погоджуся на членство України в НАТО. Таке ставлення тривале й послідовне. По-друге, Словаччина не скерує жодних збройних сил на територію України", – заявив він.
Прем'єр Словаччини додав, що він проти війни в Україні, підтримує вступ України в ЄС і заявив, що зустріч у Парижі мала бути таємною, однак про неї розповів "представник Польщі".
"Зрозуміло, що стратегія Заходу зі зловживання війною в Україні для послаблення Росії провалилася і що вона призвела до сотень тисяч жертв з обох боків воєнного конфлікту. Роберт Фіцо також публічно й багаторазово заявляв, що Україна втратить частину своєї території, вона не буде в НАТО, її територію контролюватимуть іноземні армії, що стане на заваді вступу в ЄС, який Словаччина підтримує беззастережно", – підсумував він.
Контекст:
13 лютого в Пентагоні заявили, що ані Україна, ані країна-агресор РФ не отримають "усього, чого хочуть", у межах мирних переговорів про завершення повномасштабної війни.
Раніше, 12 лютого, президент США Дональд Трамп провів телефонну розмову з нелегітимним президентом Росії Володимиром Путіним. Цього самого дня Трамп поспілкувався телефоном із президентом України Володимиром Зеленським. Говорили "про можливість досягти миру" й "готовність працювати разом на рівні команд", повідомив глава Української держави.
В Офісі президента України поінформували, що Зеленський і Трамп домовилися про негайний початок роботи команд щодо завершення війни.
Трамп заявив журналістам, що Україна навряд чи поверне під свій контроль території, які країна-агресор РФ окупувала 2014 року.
13 лютого глава Білого дому анонсував зустріч високопосадовців США, України і країни-агресора РФ у Саудівській Аравії наступного тижня. Проте в Офісі президента України поінформували 14 лютого, що "українська сторона поки не планувала переговорів у Саудівській Аравії наступного тижня".
На "Українському ланчі" в межах Мюнхенської конференції з безпеки 15 лютого спецпредставник Трампа з питань України та РФ Кіт Келлог заявив, що США не вважають, що в мирних переговорах щодо України мають брати участь лідери Європи.
15 лютого міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що Макрон скликає екстрений саміт лідерів ЄС стосовно дій Трампа.
"Суспільне" з посиланням на дипломатичне джерело в ЄС написало 16 лютого, що на саміт у Париж приїдуть президент Європейської ради Антоніу Кошта, президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, а також очільники урядів Німеччини, Великобританії, Італії, Польщі, Іспанії, Нідерландів і Данії. За даними The Guardian, вони обговорять вступ України в НАТО в разі порушення РФ перемир'я.