"Фіцо – рупор Кремля". МЗС України викликало посла Словаччини після того, як словацьке МЗС викликало українського

Заступник глави МЗС України Міщенко висловив Віздалу глибоке розчарування тим, що Фіцо "виступає рупором Кремля", зазначили в українському відомстві
Фото: mfa.gov.ua

У МЗС України висловили послу Словаччини в Києві Павелу Віздалу "рішуче несприйняття" заяв офіційної Братислави про нібито втручання України у внутрішні справи Словаччини. Про це 30 січня повідомляють на сайті українського зовнішньополітичного відомства.

Віздала викликали до Міністерства закордонних справ України наступного дня після того, як словацьке МЗС викликало українського посла Мирослава Кастрана, якому висловило рішучий протест після заяви МЗС України про те, що прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо "отруївся російською пропагандою". Словацьке МЗС також звинуватило Київ у втручанні у внутрішні справи країни.

У МЗС України заявили Віздалу, що українська сторона підтримує й розвиває добрі контакти з усіма міжнародними партнерами, які всебічно допомагають країні на тлі російської повномасштабної збройної агресії.

Заступник міністра закордонних справ України Олександр Міщенко висловив глибоке розчарування тим, що "Фіцо виступає рупором Кремля і, нехтуючи приналежністю Словацької Республіки до ЄС, вдається до алогічних дій".

"Такі дії з боку представників словацької влади є неприйнятними, особливо в контексті безпрецедентної агресії Росії проти України, і завдають серйозної шкоди не лише традиційно добрим відносинам між Україною та Словаччиною, а й підривають єдність ЄС і євроатлантичної спільноти у протидії державі-агресору", – наголосив Міщенко, його цитує сайт українського МЗС.

У відомстві додали, що неприпустимими є спроби уряду Словаччини "зберігати залежність від постачаня російських енергоносіїв усупереч спільній роботі ЄС і європейських партнерів зі зниження такої залежності й диверсифікації джерел постачання енергії", а також "ігноруючи доводи української сторони щодо позбавлення Росії засобів фінансування терору проти України й українського народу".

"Офіційну Братиславу закликано припинити таку практику й повернутися до конструктивного діалогу і розвитку добросусідських відносин між нашими країнами й народами", – ідеться в повідомленні.

Міщенко вказав Віздалу, що український народ, який сьогодні платить життям за свою свободу й безпеку всієї Європи, "зберігає глибоку вдячність народу Словаччини за всю підтримку й допомогу, отриману з початку повномасштабної російської агресії", резюмували в МЗС України.

Контекст:

Заяву про те, що Фіцо "отруївся російською пропагандою", у МЗС України зробили після слів словацького прем'єра, який назвав президента України Володимира Зеленського "ворогом" Словаччини.

За минулий місяць Фіцо й Зеленський обмінялися гострими коментарями щодо один одного. Приводом стало, зокрема, припинення транзиту російського газу через Україну. Фіцо як прем'єр країни – одного з найбільших покупців російського газу, які залишилися в ЄС, погрожував припинити постачання електроенергії в Україну під час дефіциту в її енергосистемі після російських повітряних атак, якщо Київ припинить транзит російського газу в Центральну Європу.

28 грудня 2024 року Зеленський заявив, що нелегітимний президент країни-агресора РФ Володимир Путін, схоже, доручив словацькому прем'єру "відкрити другий енергетичний фронт проти України".

10 січня 2025 року Фіцо сказав, що його іноді "дратує" Зеленський, який "їздить Європою, тільки жебракуючи і шантажуючи інших, випрошуючи гроші". Словацький прем'єр закликав "покласти цьому край". Зеленський відповів, що було помилкою сподіватися, що тіньові схеми Фіцо з Москвою "існуватимуть нескінченно".

Після цього словацький прем'єр та український президент намагалися домовитися про переговори щодо транзиту газу. Фіцо опублікував відкритий лист Зеленському і пропонував зустрітися у Словаччині біля кордону з Україною. Зеленський відповів, що готовий до обговорень і чекає на Фіцо в Києві 17 січня, утім, того дня в Україну приїхала делегація зі Словаччини на чолі з віцеспікером парламенту й лідером опозиційної партії "Прогресивна Словаччина" Міхалом Шимечкою.