Фурса: У законопроєкті про олігархів я побачив лише одне – дешевий популізм

Фурса: Простого і швидкого розв'язання складної проблеми не буває апріорі
Фото: Sergey Fursa / Facebook

Інвестиційний банкір, фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса в інтерв'ю "Фактам" заявив, що законопроєкт про олігархів – це "дешевий популізм".

"Якщо будемо боротися з олігархами за допомогою тільки цього закону, цієї проблеми не розв'яжемо. Прочитавши текст законопроєкту, я побачив лише одне – дешевий популізм. Потрібен такий закон чи ні? Радше, не потрібен. Адже щоб побороти коронавірус, потрібен не закон про боротьбу з ним, а чинна система охорони здоров'я, яка має вжити низку конкретних заходів. Так само і тут. Зрозумійте, не буде такого: ось ви ухвалили закон про олігархів  і опа, вони зникли", – сказав Фурса.

Він зазначив, що для розв'язання проблеми з олігархами держава має проводити структурні реформи.

"Представники влади розповідають, що це рамковий закон, потім з'являться ще якісь, а він просто для дефініцій. Насправді поки це схоже на спробу відвернути увагу від справжніх проблем. Справжня боротьба з олігархами – це вибудовування верховенства права та антимонопольне законодавство, що працює. Усе, більше нічого не треба. Структурні реформи – ось те, що може допомогти перемогти олігархів. Безумовно, не відразу. Це складний процес. Простого і швидкого розв'язання складної проблеми не буває апріорі", – підкреслив Фурса.

Контекст:

2020 року президент України Володимир Зеленський заявляв, що готовий говорити з великим бізнесом і забезпечити йому рівні правила, а натомість хоче, щоб олігархи жили і працювали за законом. Він вважає, що олігархам варто віддати "ролі в масовці, а не головні ролі".

15 квітня 2021 року на засіданні РНБО Зеленський анонсував розроблення "фундаментального законопроєкту про статус олігарха в нашій країні". За його словами, законодавча ініціатива спрямована, зокрема, на те, щоб олігархи не могли впливати "на вибір країни, на економіку, на закони, на Верховну Раду".

14 травня секретар РНБО Олексій Данілов говорив, що, на його думку, під дію розроблюваного закону про олігархів підпадає 13 осіб, можливо, більше. Їхні прізвища Данілов назвати відмовився.

Законопроєкт "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)" внесли на розгляд Верховної Ради 2 червня.

Згідно із проєктом, олігарх відповідає щонайменше трьом із таких ознак: бере участь у політичному житті; має значний вплив на засоби масової інформації (зокрема інтернет-ЗМІ); є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб'єкта господарювання, є суб'єктом природних монополій або займає монопольне (домінантне) становище на загальнодержавному товарному ринку і протягом одного року поспіль підтримує або посилює це становище; вартість активів перевищує мільйон прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного року.

У разі занесення бізнесмена до реєстру олігархів йому буде заборонено брати участь у купівлі об'єктів великої приватизації, фінансувати політичні партії. Окрім того, чиновники мають повідомляти про контакти з олігархами, а самі бізнесмени – подавати декларацію в Національне агентство з питань запобігання корупції.

Нардепка від "Слуги народу" Євгенія Кравчук заявляла 9 червня, що парламент розгляне законопроєкт у першому читанні наприкінці червня.

Партія "Слуга народу" анонсувала не менше ніж сім додаткових законопроєктів про регулювання діяльності олігархів в Україні, серед них – про антимонопольне законодавство, зміни до закону про політичні партії.