G7 закликала Україну зберегти незалежність антикорупційних органів, згадавши про безвіз і фінансову допомогу
Посли країн G7 заявили, що антикорупційним інститутам в Україні потрібно надати можливість самостійно виконувати свою роботу, а добір їхніх керівників має бути прозорим і політично нейтральним.
Посли країн "Великої сімки" (G7) закликали Україну зберігати незалежність антикорупційних органів. Їхню заяву 3 вересня опублікували у Twitter.
До складу G7 входять США, Італія, Японія, Канада, Франція, Німеччина та Великобританія.
"Посли країн G7 послідовно підтримують антикорупційні інституції в Україні, яким має бути надана можливість самостійно виконувати свою роботу, маючи необхідні повноваження та ресурси для ефективного розслідування, переслідування і засудження винних у корупції", – зазначили дипломати.
Вони підкреслили, що забезпечення незалежності, цілісності та надійного правового статусу цих установ є важливим елементом міжнародних зобов'язань України, зокрема в межах співпраці з ЄС, і постійної підтримки з боку міжнародних фінансових установ.
"Це важливо для якості життя українських громадян, а також для ділового та інвестиційного клімату в Україні", – написано в заяві.
Посли зазначили, що добір керівників антикорупційних органів має бути прозорим і політично нейтральним.
Посол Євросоюзу в Україні Матті Маасікас уточнив у Twitter, що заява, зокрема, стосується ситуації навколо процедури обрання нового керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).
"Боротьба з корупцією, що базується на сильних і незалежних інститутах, є центральною складовою співпраці ЄС і України в низці сфер – від безвізу до макрофінансової допомоги. [Згадані в заяві] принципи потрібно застосовувати й у разі, коли Верховна Рада висуває представників для обрання нового керівника САП", – написав дипломат.
За даними "Європейської правди", посли Німеччини, Великобританії, Європейського союзу в Україні, а також регіональний директор Світового банку надіслали українській владі лист, у якому розкритикували проєкт постанови №3898 про визначення представників Верховної Ради до складу комісії із проведення конкурсу на обіймання адміністративних посад у САП. Лист, як з'ясувало видання, надійшов спікеру Дмитрові Разумкову і керівнику Офісу президента Андрієві Єрмаку.
Представники західних донорів та кредиторів України зазначили, що антикорупційні зусилля української влади "були й залишаються в центрі партнерства між міжнародною спільнотою і Україною", а САП є "критично важливою частиною Української антикорупційної архітектури", тому прозора процедура добору нового керівника відомства є "життєво важливою".
Комісія з відбору кадрів в САП складається з 11 осіб: чотирьох делегує Рада прокурорів, сімох – Рада. Згідно із проєктом постанови, народні депутати пропонують призначити до комісії таких кандидатів:
- професорку кафедри права приватного вищого навчального закладу "Європейський університет", докторку юридичних наук Анну Власову;
- керівного партнера адвокатського об'єднання "ГуДеГ" Андрія Гуджала;
- начальника відділу докторантури і ад'юнктури Національної академії внутрішніх справ, доктора юридичних наук Олексія Дрозда;
- члена Всеукраїнської кримінологічної асоціації та Всеукраїнської асоціації кримінального права, кандидата юридичних наук Віталія Куца;
- професора кафедри теорії права та прав людини Українського католицького університету, професора кафедри кримінального права та кримінології Львівського державного університету внутрішніх справ, члена-кореспондента Національної академії правових наук України, доктор юридичних наук В'ячеслава Навроцького;
- професора кафедри транспортного права та логістики Національного транспортного університету, кандидата юридичних наук Богдана Романюка;
- завідувача кафедри державно-правових дисциплін та адміністративного права центральноукраїнським державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, доктора юридичних наук Євгена Соболя.
Дипломати і кредитори в листі утрималися від оцінок цих кандидатів, але окреслили критерії, які визначатимуть довіру до конкурсу, зазначила "Європейська правда". Зокрема, вони підкреслили, що в комісію мають увійти кандидати "з високою репутацією і значним досвідом у сфері протидії корупції".
Проєкт постанови №3898 наразі на порядку денному парламенту. Депутати мають розглянути його в першому читанні.
Попередній керівник САП – Назар Холодницький – пішов у відставку в серпні. Він очолював відомство із 2015 року.