Гетманцев обслуговував друга Януковича, а його мати має бізнес у Криму – Bihus.іnfo
Зв'язки з другом Януковича і податкові махінації
У розслідуванні згадують друга Янукович Володимира Демішкана, який кілька разів очолював "Укравтодор". Коли Демішкан 2010 року очолив "Укравтодор", дві компанії – "Дор-буд" і "Юнікобуд" – разом одержали держтендери на 1,5 млрд грн. До того ж іноді контракти їм просто віддавали без конкурсу за особистим дорученням Януковича.
Співзасновницею обох компаній була дружина Демішкана Ірина. Незадовго до останнього призначення Демішкана ці фірми почали екстрено переоформлювати й зашифровувати. "Юнікобуд" став дочірньою компанією "Дор-буду", а "Дор-буд" оформили на низку британських і кіпрських фірм.
2012 року Демішкан стає нардепом. Того ж року журналісти Forbes виявили довіреність, у якій ідеться про те, що інтереси однієї з британських "контор" представляли Гетманцев і ще одна юристка. Цю довіреність видали ще 2010 року – саме перед призначенням Демішкана і переписуванням його компаній на британські "прокладки".
Також згадують Гетманцева і в статуті "Дор-буду". У документі зазначено, що він вів справи двох основних власників "Дор-буду".
До того ж 2010 року компанія Jurimex Гетманцева отримала контракт на юридичне обслуговування "Укравтодору".
Водночас офіційно "Дор-буд" і "Юнікобуд" були збитковими. Окрім того, бухгалтерку "Дор-буду" суд визнав винною у заниженні податку на прибуток у розмірі 7 млн грн, а ще ПДВ – майже на 4 млн грн. І це лише за листопад 2012 року. А після Революції гідності щодо компаній вели судові розгляди про так звані податкові ями – коли реальний бізнес занижує свої податки за допомогою фіктивних контрактів із фірмами-пустишками, у яких нібито купив товар, якого не існує. Водночас сам Гетманцев у коментарі Bihus.іnfo заперечує, що був причетний до махінацій із податками.
Після Революції гідності Демішкан утік у Росію і набув російського громадянства. Тим часом директоркою двох британських фірм стає Валентина Лупандіна – майже 90-річна двоюрідна бабуся Гетманцева. У 2015 році вона виводить компанії з "Дор-буду". Основна частина компанії переходить на українське ТОВ "Трейдінг Північ", записане на юристку Jurimex Юлію Івахненко. Протягом наступних кількох років "Дор-буд" дістав тендер ще на 150 млн грн, не сплачуючи податків, зазначають журналісти.
Активи матері Гетманцева у Франції
Вступивши до команди Володимира Зеленського 2019 року, Гетманцев задекларував маму, а з нею і її бізнес, її нерухомість, її автомобілі. Водночас журналісти зазначають, що мати Гетманцева – засновниця одного з найвідоміших в Україні туроператорів TPG.
TPG указано в декларації Гетманцева. Водночас кіпрську TPG записано на іншу кіпрську компанію – Dunkley Marketing LTD. Але та, зі свого боку, безпосередньо належить матері Гетманцева. Dunkley Marketing LTD у декларації не вказали.
Ще у 2012–2013 роках Dunkley Marketing LTD отримала понад €1 млн від бельгійського офшору. Звідки ці кошти в офшору – невідомо. Проте журналісти з'ясували, що приблизно €1 млн Dunkley Marketing LTD позичила французькій компанії Олени Гетманцевої.
Сам Гетманцев розповів журналістам, що ця французька компанія, імовірно, пов'язана з туризмом і здаванням в оренду номерів. Він також запевняє, що не планував приховувати щось від декларування і не вніс цієї компанії, оскільки його мати не називала цієї фірми для внесення в декларацію.
Бізнес у Криму
Як зазначають журналісти, у компанії Гетманцева Jurimex ще з кінця 2000-х клієнтом був кримський готельний комплекс "Ріпаріо" (за радянських часів – "Прибережний"), розташований під Ялтою. Його власниками стали родичі тодішнього заступника генпрокурора Віктора Кудрявцева і його тестя, екссудді Верховного Суду Віктора Кононенка.
Згодом комплекс оформили на британську компанію. Її сліди ведуть на Кіпр – у компанію, яку, як заявляють у Bihus.іnfo, використали, щоб приховати сімейний бізнес Демішкана. Крім того, пакет акцій дістала Ірина Мельниченко – співвласниця "Ріпаріо" і партнерка Гетманцева. Гетманцев підтверджує, що його юристи вели справи готелю та цілої групи різних бізнесів, так званим фасадом яких була Мельниченко.
До 2014 року компанія Jurimex надавала їм цілий спектр послуг. Восени 2014 року – після окупації Криму – Мельниченко летить до Москви. Тоді в російському реєстрі виникли клони українських компаній, на які зареєстрували нерухомість і грошові потоки готельного бізнесу під Ялтою. Фактично бізнес визнав юрисдикцію Росії й почав сплачувати податки країні-терористу. Податки Мельниченка також ідуть у бюджет Росії. Крім того, дві компанії, на яких зареєстровано два будинки й нежитлові приміщення, теж починають сплачувати податки окупантам. Міноритарну частку компаній мав Гетманцев.
Сам Гетманцев стверджує, що Jurimex припинив обслуговувати компанії, які залишилися у Криму. Проте журналісти з'ясували, що юридичний супровід "Прибережного" в судах ще 2022 року і далі вів Дмитро Махаринський – голова представництва Jurimex у Криму до 2014 року.
Крім того, Махаринський веде справи російського клону однієї з фірм Олени Гетманцевої. Ідеться про її орендний бізнес – компанію "Нью Проперті". Як дізналися в Bihus.іnfo, ця компанія має приміщення на 160 м&³2; у Сімферополі.
Гетманцев заявив, що це приміщення поки що втрачено і після окупації півострова його мати з ним жодних дій не проводила – не продавала і не здавала в оренду. Водночас компанія New Property має свою російську фірму-клон "Нью Проперти Плюс", зареєстровану в тому самому приміщенні і з тим самим видом діяльності. Нині директор і єдиний власник фірми – Махаринський. Однак до 2022 року цей "клон" був у власності компанії Dunkley Marketing LTD – кіпрського "гаманця" зі структури туристичного бізнесу матері Гетманцева.