Глава Євроради щодо закону про КСУ: Ми довіряємо Венеціанській комісії, але я хотів би спочатку обговорити цю тему з українською владою
Про це в інтерв'ю "Суспільному", яке опублікували 3 лютого, розповів глава Європейської ради Шарль Мішель.
Представниця ЗМІ запитала главу Євроради, чи вдалося Україні узгодити з ЄС закон про Конституційний Суд і як українська сторона пояснила той факт, що не дослухалася рекомендацій Венеціанської комісії.
"Так, це тема, яку ми, безумовно, обговоримо сьогодні з [президентом Володимиром] Зеленським і його командою. Ми готові вислухати українське бачення цього питання. Але це правда, ми довіряємо Венеціанській комісії, тому що вони мають потужну експертизу. І ми будемо обговорювати з українською владою, як можемо подолати ці виклики", – відповів Мішель.
Журналістка "Суспільного" уточнила, чи може Україна впроваджувати закони, не враховуючи висновків Венеціанської комісії.
"Я хотів би спочатку обговорити цю тему з українською владою, а не у публічній площині. Це дуже важливе питання, – підкреслив Мішель. – І я не хотів завчасно говорити речі, які могли б щось ускладнити. З українського боку є занепокоєння, і ви добре про це поінформовані. Для ЄС важливо враховувати роль, яку відіграє Венеціанська комісія. Тож подивимося, як ми можемо подолати цей виклик".
Мішель приїхав до Києва для участі у саміті Україна – ЄС 3 лютого.
Реформа добору суддів КСУ є однією з умов, висунутих Єврокомісією, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу до Євросоюзу.
Закон, проголосований Радою 13 грудня 2022 року, пропонує залучити до проведення конкурсу на посади суддів КСУ новий спеціальний орган – Консультативну групу експертів.
До складу цієї групи має входити шестеро людей: за пропозиціями президента, Верховної Ради, з'їзду суддів України, Венеціанської комісії, а також міжнародних та іноземних організацій.
Ще до ухвалення законопроєкту посли країн G7 закликали забезпечити під час добору кандидатів "значуще залучення незалежних експертів, зокрема право вирішального голосу". Уже після голосування Радою, 19 грудня, Венеціанська комісія опублікувала оновлений висновок щодо документа. Зокрема, комісія рекомендувала спростити процедуру обрання члена групи парламентом, щоб уникнути паралізації інституції, а також збільшити кількість її членів до сімох. Сьомого члена комісія також радила призначити за міжнародною квотою.
Однак 20 грудня Зеленський підписав закон, не ветуючи його для внесення поправок.
У ЄС очікують, що Україна змінить закон про КСУ із дотриманням рекомендацій Венеціанської комісії.
Контекст:
До КСУ входить 18 суддів – по шість призначають президент, Верховна Рада та з'їзд суддів. До звільнення трьох суддів 7 грудня до КСУ входило 16 осіб, тепер у ньому залишилося лише 13 за 12 необхідних для кворуму.
Окрім того, зараз у КСУ немає голови. Попереднього голову суду Олександра Тупицького Зеленський усунув у березні 2021 року, оскільки він фігурує у справі про підкуп свідка та введення в оману суду. А 15 травня 2022 року у Тупицького закінчився офіційний строк повноважень судді КСУ. Кілька разів КСУ безуспішно намагався обрати голову.