Глава МЗС Канади наступного тижня відвідає Україну

Жолі планує зустрітися зі Шмигалем і Стефанішиною
Фото: EPA
Міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі має намір відвідати Україну наступного тижня. Про це повідомила пресслужба канадського уряду 15 січня.

"Протягом усієї своєї історії Канада відігравала важливу роль у створенні та підтриманні заснованого на правилах міжнародного порядку, який відіграє важливу роль у збереженні глобального миру й безпеки. Коли ці правила заперечують, Канада має стати та працювати зі своїми союзниками, щоб запобігти їхньому погіршенню", – ідеться в повідомленні.

Жолі вирушить до Європи, щоб "підтвердити чітку підтримку Канадою суверенітету та територіальної цілісності України", зазначили у пресслужбі.

"Зустрічі міністерки ґрунтуватимуться на попередній і поточній взаємодії Канади, зокрема з НАТО та ОБСЄ, і будуть присвячені агресії Росії та дестабілізувальним діям в Україні і навколо неї. Пані Жолі наголосить на важливості колективної безпеки та її ролі у підтриманні суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України. Міністерка спиратиметься на міцні відносини Канади зі своїми європейськими колегами та працюватиме над зміцненням міжнародного співробітництва для просування демократії та прав людини на міжнародному рівні", – поінформували в уряді.

Міністерка планує зустрітися з прем'єр-міністром України Денисом Шмигалем, віцепрем'єр-міністеркою з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольгою Стефанішиною, а також із військовослужбовцями збройних сил Канади, залученими до операції UNIFIER.

"Концентрація російських військ і техніки в Україні та навколо неї ставить під загрозу безпеку в усьому регіоні. Ці агресивні дії необхідно стримувати. Канада працюватиме зі своїми міжнародними партнерами, щоб підтримувати заснований на правилах міжнародний порядок і захищати права людини та гідність українців", – заявила Жолі.

Окрім України, глава МЗС Канади відвідає також Францію та Бельгію.

Контекст:

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною та готує вторгнення до України. Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов повідомив 22 грудня, що в зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військових.

У Кремлі назвали повідомлення про підготовку вторгнення "вкиданнями" і звинуватили Київ у підготовці до агресії "проти "ЛНР" і "ДНР". У МЗС України спростували дезінформацію РФ про нібито підготовку до військового нападу на Донбасі. 

США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруженості на кордоні. Росія зі свого боку висунула вимоги щодо гарантій безпеки, серед яких – нерозширення НАТО "у східному напрямку" і відмова від приймання до Альянсу держав, що раніше входили до СРСР. За цими вимогами в середині січня 2022 року відбулися переговори Росії зі США, НАТО та ОБСЄ щодо безпеки. За їхнім підсумком у Росії заявили, що не одержали від США і НАТО жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація та дипломатія або конфронтація та наслідки.

Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив 13 січня, що протягом доби Білий дім оприлюднить дані розвідки про плани Росії щодо України. Наступного дня низка західних ЗМІ, зокрема канал CNN та агентство Reuters, повідомила, посилаючись на співрозмовників у Білому домі, що РФ скерувала диверсантів на схід України для провокації. Джерело ЗМІ говорило, що диверсанти навчені веденню бойових дій у міських умовах.

14 січня прессекретарка Білого дому Джен Псакі повідомила: Росія готує ґрунт для того, щоб мати можливість створити привід для вторгнення, "зокрема через диверсійну діяльність".

Повідомлення про ймовірні провокації з боку Росії, у яких можуть звинуватити Україну, опублікувала українська розвідка.