Голова ОБСЄ Лайчак закликав українську владу забезпечити доступ на вибори російським спостерігачам
Міністр закордонних справ Словаччини і голова ОБСЄ Мирослав Лайчак уважає, що запит Бюро з демократичних інститутів і прав людини про акредитацію всіх його спостерігачів, зокрема й від РФ, відповідає інтересам ОБСЄ, України та її народу.
Голова ОБСЄ, міністр закордонних справ Словаччини Мирослав Лайчак висловив жаль із приводу ухваленого в Україні закону, що забороняє участь спостерігачів від РФ на українських виборах. Про це 8 лютого повідомила прес-служба МЗС Словаччини.
Під час телефонної розмови зі своїм українським колегою Павлом Клімкіним Лайчак заявив: "Незалежність, безсторонність та професіоналізм моніторингу виборів Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ мають вирішальне значення... Я переконаний, що запит БДІПЛ про акредитацію всіх його спостерігачів ОБСЄ відповідає інтересам України та її народу".
Він закликав представників української влади "шукати всі можливі рішення", які б дали змогу акредитувати всіх спостерігачів БДІПЛ на виборах.
18 січня міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров заявив, що Москва отримала запрошення від ОБСЄ скерувати російських спостерігачів на вибори в Україні.
У МЗС РФ наголосили, що будуть домагатися присутності на виборах російських спостерігачів.
У ЦВК нагадали, що Росію в Українській державі визнано країною-агресором, і попросили іноземні держави та міжнародні організації врахувати цю інформацію, ухвалюючи рішення про скерування на вибори в Україні офіційних спостерігачів.
Спікер місії БДІПЛ Томас Раймер 6 лютого повідомив, що список спостерігачів від ОБСЄ щодо виборів в Україні на затвердженні в МЗС, серед кандидатів є двоє росіян.
7 лютого Верховна Рада України ухвалила закон, що забороняє присутність на виборах в Україні спостерігачів від РФ.
Директор БДІПЛ Інгібйорг Сольрун Гісладоттір заявила, що недопуск спостерігачів від Росії на вибори порушує зобов'язання України.
8 лютого член Ради з прав людини РФ Ігор Борисов повідомив, що 11 лютого буде "спроба" в'їзду в Україну Єлизавети Борисової з Російського громадського інституту виборчого права та Христини Богданової з автономної некомерційної організації "Інститут електоральної громадської дипломатії" у складі довгострокової місії Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ.
Цього самого дня у БДІПЛ повідомили, що викреслять росіян зі списку спостерігачів на виборах в Україні.
У Росії повідомили, що вирішили не посилати спостерігачів на вибори в Україну "з міркувань безпеки".