Глава української розвідки спростував інформацію, що поява вагнерівців у Мінську була спецоперацією СБУ
Начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов підкреслив, що такі приватні військові компанії, як "Вагнер", працюють у прямому підпорядкуванні російським силовим структурам і ніколи не діють без їхнього дозволу або координації.
Начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов заявив, що бійців ПВК "Вагнер" у Мінськ перекидали російські спецслужби і це не була спецоперація Служби безпеки України. Про це він сказав у коментарі "Укрінформу".
"Достатня кількість фактів свідчить про те, що це спецоперація російських спецслужб. По-перше, десятки людей із досвідом бойових дій у гібридних конфліктах у різних країнах, у тому числі на Донбасі, з'явилися у столиці Білорусі прямо напередодні доленосних президентських виборів. По-друге, лише необізнана людина може повірити в казку, ніби цих "наївних" бойовиків могли обманом затягнути до Мінська", – зазначив він.
Буданов підкреслив, що такі приватні військові компанії, як "Вагнер", працюють у прямому підпорядкуванні російським силовим структурам і ніколи не діють без їхнього дозволу або координації.
"Дуже докладну фейкову версію про буцімто причетність СБУ до появи вагнерівців у Мінську опублікували російські спецслужби в російському виданні "Комсомольская правда" 6 серпня. Тобто вже через тиждень після затримання бойовиків білоруськими силовиками та публічних звинувачень на адресу Росії з боку білоруської влади у втручанні у внутрішні справи Білорусі та спроби вплинути на результати виборів", – додав він.
Глава української розвідки впевнений, що російська сторона заздалегідь готувала фейкову версію про нібито причетність СБУ до вагнерівців.
На його думку, в появі бойовиків ПВК "Вагнер" у Мінську було три мети. Перша – психологічний тиск на білоруську владу, який змусив би її до жорсткіших дій проти протестувальників. Друга – покладання відповідальності на Україну і погіршення українсько-білоруських відносин. Третя – змушування Білорусі спертися на російську підтримку.
Про затримання 33 росіян із ПВК "Вагнер" влада Білорусі повідомила 29 липня. У Радбезі Білорусі заявляли, що стосовно затриманих порушили кримінальну справу за статтею про підготовку терактів, пізніше повідомляли, що їх підозрюють у підготовці масових заворушень.
В інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону, яке вийшло в ефір 6 серпня, президент Білорусі Олександр Лукашенко сказав, що видасть Україні затриманих бойовиків у разі, якщо Київ доведе їхню причетність до злочинів на Донбасі. Лукашенко дав доручення запросити у країну генеральних прокурорів Росії та України для розгляду ситуації із затриманими бойовиками. 9 серпня він заявив, що якщо генпрокурори не приїхали до Мінська, отже, їм "наплювати на цих хлопців".
Офіс генерального прокурора України 12 серпня звернувся в Генеральну прокуратуру Республіки Білорусь із запитами про видання 28 вагнерівців (із них дев'ятеро – громадяни України), які активно брали участь у бойових діях на території Донецької та Луганської областей у складі терористичних організацій "ЛНР" і "ДНР".
14 серпня стало відомо, що влада Білорусі видала затриманих вагнерівців Росії.
Президент України Володимир Зеленський назвав недружнім кроком із боку Білорусі видання бійців приватної військової компанії "Вагнер" Росії. На його думку, наслідки такого звільнення "будуть трагічними".
18 серпня головний редактор "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов заявив, що поїздка бійців ПВК "Вагнер" у Білорусь була частиною спецоперації Служби безпеки України та Головного управління розвідки Міноборони України. За його словами, спецоперація провалилася через рішення глави Офісу президента Андрія Єрмака і президента України Володимира Зеленського про перенесення терміну вильоту бойовиків із Мінська, а також через витік інформації з України, внаслідок чого бойовиків затримала влада Білорусі.