Голобуцький: План Банкової щодо захоплення Києва відклали на невизначений термін
Намірів Офісу президента взяти під контроль владу у Києві до кінця року не здійснять, вважає політолог Олексій Голобуцький. Про це він написав 18 листопада у своєму Telegram-каналі після того, як Верховна Рада не розглянула запланованого на сьогодні у порядку денному проєкту закону про столицю.
"Сьогодні "слуги народу", розуміючи неправомірність свого законопроєкту про столицю та під тиском киян, які прийшли під стіни ВР, відмовилися від голосування про застосування спецпроцедури розгляду закону про столицю №2143-3. Принаймні цього тижня ми не станемо свідками вже фірмового "турборежимного" розгляду закону про столицю", – написав експерт.
Він назвав кілька причин, які змусили владу відкласти питання ухвалення законопроєкту про столицю.
"По-перше, позиція Європи. Учора Рада Європи оприлюднила свій критичний висновок до тексту законопроєкту про столицю. Це стало для багатьох народних депутатів "холодним душем", адже "слуги" очікували на цей висновок не раніше грудня. Тепер демонстративно проігнорувати зауваження від європейських партнерів буде небезпечним прецедентом. По-друге, реакція киян, звістка про те, що Києвом керуватиме намісник із Банкової, остаточно обнулить рейтинг "слуг" у столиці, де проживає майже 4 млн осіб. І по-третє, політичний бумеранг. Мова йде не про тих "слуг", яким немає що втрачати, порушуючи конституційні норми. А про тих "слуг", які можуть голосувати, а можуть не голосувати, в залежності від рівня зарплати. І ті слуги, які вирішили, що відповідальність у майбутньому буде більшою, ніж нинішні конверти, вирішили не випробувати долю. Враховуючи це, план Банкової "по захопленню Києва до Нового року" відкладається на невизначений термін", – вважає Голобуцький.
Контекст:
18 листопада на порядку денному Верховної Ради України стояв розгляд законопроєкту "Про місто Київ – столицю України", його планували ухвалювати за спецпроцедурою – без можливості обговорення кожної зміни. Член комітету Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, нардеп від "Слуги народу" Віталій Безгін повідомив агентству "Інтерфакс-Україна", що після переговорів керівників фракцій та груп питання відклали і Рада розгляне проєкт закону наступного пленарного тижня без застосування спеціальної процедури.
У першому читанні Верховна Рада ухвалила документ ще 3 жовтня 2019 року, понад два роки тому. Законопроєкт пропонує розділити повноваження та посади київського міського голови та голови КМДА, який "здійснюватиме нагляд за дотриманням Конституції та законів України органами місцевого самоврядування і координуватиме діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади".
"Новий закон про столицю, якщо його ухвалювати, не повинен порушувати конституційних прав мешканців столиці та принципів місцевого самоврядування", – заявив у жовтні Кличко. Він передав текст законопроєкту про столицю №2143-3 на розгляд Венеціанської комісії та Ради Європи.
У 2003 році Конституційний Суд України вирішив, що Київську міську державну адміністрацію (КМДА) має очолювати особа, яку було обрано міським головою. У листопаді 2010 року четвертий президент України Віктор Янукович розділив ці посади, унаслідок чого мера Леоніда Черновецького на посаді голови міськадміністрації змінив Олександр Попов. У 2014 році, після перемоги Віталія Кличка на виборах міського голови Києва, п'ятий президент Петро Порошенко призначив його головою КМДА.