Для "Слуги народу" принесли конверти з "30 срібняками". Учасники флешмобу у Києві вимагали зняти з розгляду законопроєкт про столицю
Учасники флешмобу висловилися категорично проти поділу посад міського голови Києва та голови Київської міської державної адміністрації та передання більшості повноважень людині, яку призначить Офіс президента.
"Вони хочуть розділити посади та призначити головою КМДА свою людину, яку призначає безпосередньо президент. Це буде узурпування влади. Ми тут, щоб голосно заявити "слугам": руки геть від Києва! Ні узурпації влади! Київ не віддамо! Рейтинг "слуг" на місцевих виборах 2020 року і так був на рівні 5%. Тепер їм світить повний нуль", – вважає організатор флешмобу Микола Ковтуненко.
Кияни також побоюються, що законопроєкт дасть змогу президентській вертикалі взяти під контроль райони столиці, зазначає "Апостроф".
"Вибори до районних рад не відбудуться, тому що Кабінет Міністрів не визначив межі районів", – заявив Ковтуненко.
Співорганізатор флешмобу Єгор Чечеринда нагадав про досвід експрезидента-утікача Віктора Януковича, який також намагався "приборкати" Київ.
"У 2013 році Янукович призначив свого "смотрящого" Олександра Попова. І перше, що зробив Попов, – почав згортати студентські акції протесту проти проросійського курсу уряду [Микола] Азарова-Януковича. Зараз гарячі голови Банкової намагаються повторити історію 2013 року. Але [нинішній мер Києва Віталій] Кличко – не [колишній міський голова Леонід] Черновецький. Він не втече у Грузію чи кудись ще. Він буде боротися", – заявив Чечеринда.
Активіст Ігор Луценко додав, що центральна влада має змагатися з київською кількістю зроблених добрих справ.
"Я б дуже хотів, щоб київська влада мала в особі центральної влади конкурента у хороших справах. Але центральна влада ще ні в чому себе не показала у столиці. Немає жодної хорошої справи центральної влади в Києві. Згадаймо Гостиний двір на Подолі, який є зоною відповідальності центральної влади. А так [президент України Володимир] Зеленський поступово перетворюється на Януковича. Я йому не раджу цього робити", – заявив Луценко.
Учасники акції наголосили, що законопроєкт, який стосується Києва, хочуть ухвалити без урахування думки жителів столиці.
"Жоден із нас не побував на громадських обговореннях. Жодної думки киян не прописано в законі про Київ. Прикриваючись поверненням самоврядування, вони просто хочуть з'ясувати особисті стосунки. "Слуги" хочуть позбавити прав нашого мера, щоб був поставлений представник Банкової", – заявив голова руху "Кияни разом" Ярослав Діденко.
Наприкінці заходу активісти запустили тисячі зелених конвертів із написами "30 срібняків" у бік Верховної Ради.
Контекст:
2003 року Конституційний Суд України вирішив, що Київську міську державну адміністрацію має очолювати особа, яку обрано міським головою. У листопаді 2010 року четвертий президент України Віктор Янукович розділив ці посади, унаслідок чого мера Леоніда Черновецького на посаді голови міськадміністрації змінив Олександр Попов. 2014 року, після перемоги Віталія Кличка на виборах міського голови Києва, п'ятий президент Петро Порошенко призначив його головою КМДА.
У липні 2019 року під час зустрічі з Кличком Зеленський підтвердив намір розділити повноваження обраного киянами мера та голови КМДА. 4 вересня Кабінет Міністрів погодив звільнення Кличка з посади голови КМДА, але це рішення не було затверджено президентом.
Верховна Рада 3 жовтня 2019 року, понад два роки тому, ухвалила у першому читанні законопроєкт №2143-3 "Про місто Київ – столицю України". Він пропонує розділити повноваження та посади київського міського голови та голови КМДА, який "здійснюватиме нагляд за дотриманням Конституції та законів України органами місцевого самоврядування та координуватиме діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади".
20 жовтня 2021 року парламентський комітет із питань організації державної влади рекомендував Верховній Раді ухвалити законопроєкт про столицю у другому читанні та в цілому.
Нардеп від "Слуги народу", член комітету з питань організації державної влади Віталій Безгін зазначив, що Рада розгляне законопроєкт наприкінці листопада.
"Новий закон про столицю, якщо його ухвалювати, не повинен порушувати конституційних прав мешканців столиці та принципів місцевого самоврядування", – заявив у жовтні Кличко.