Гончар: Іде системна атака на "Нафтогаз", яка вписується у підхід нинішньої влади по зміні менеджменту держкомпаній
Експерт з енергетики, президент Центру глобальних досліджень "Стратегія XXI" Михайло Гончар вважає, що аудит "Нафтогазу" зробили на замовлення і він не відображає реальної ситуації.
Влада в Україні прагне змінити керівництво "Нафтогазу" і оприлюднені у ЗМІ результати аудиту свідчать про замовну кампанію, заявив у коментарі виданню Delo.ua експерт з енергетики, президент Центру глобальних досліджень "Стратегія XXI" Михайло Гончар.
"Те, що робить влада, вписується до її стратегії нівелювання подразників для Росії. Одним із таких подразників був виграш "Нафтогазу" у Стокгольмі, який спричинив конкретні наслідки для "Газпрому". Я переконаний, що йде системна атака на "Нафтогаз", яка вписується в підхід нинішньої влади по зміні менеджменту держкомпаній", – сказав він.
Гончар додав, що заміну топменеджерів держкомпаній розпочали ще минулого року, а "Нафтогаз" виявився владі "не по зубах" – тоді як Україні потрібно було підписувати з "Газпромом" новий договір про транзит.
"Україну складно назвати правовою країною. І те, що Держаудитслужба зробила аудит і позначила якісь цифри, – це абсолютно не означає, що це об'єктивні правдиві дані. У наявності певне замовлення. У бюджеті – дірка, МВФ грошей не дає. Нинішня влада не знає, що робити. Їй підказують із Москви і з олігархічних груп, що гроші є – подивіться на "Нафтогаз", він же прибутковий, просто потрібно "підшаманити" з аудитом. Ну і "підшаманили", – вважає експерт.
6 жовтня "Економічна правда", посилаючись на підсумковий документ аудиту в НАК, повідомила, що перевірка виявила фінансові відхилення на понад 225 млрд грн, що призвело до прямих збитків держбюджету на 75 млрд грн. У Держаудитслужбі повідомили, що контроль у НАК дійсно проводили, але публікації у ЗМІ про висновки аудиту назвали "суб'єктивними".
Голова правління "Нафтогаз України" Андрій Коболєв заявив, що в НАК не надходили остаточні результати аудиту.
Фінансовий директор групи "Нафтогаз" Петер Стефанус ван Дріл написав у блозі на LIGA.net, що компанія платить усі податки і дивіденди державі вчасно й відповідно до закону. Петер ван Дріл також зазначив, що державні аудитори під час перевірки деяких фактів "не розуміли стандартів звітності".
2019 рік "Нафтогаз" закінчив із чистим прибутком після оподаткування в розмірі 63,3 млрд грн. Підприємства компанії видобули 16,1 млрд м&³3; газу (78% загального видобутку газу в Україні) і забезпечили транзит 89,6 млрд м&³3; газу.
За січень – червень 2020 року в "Нафтогазу" були чисті збитки в розмірі 11,541 млрд грн. Такі результати роботи в компанії пояснили пандемією коронавірусу і зниженням цін на нафту та газ.