Гончаренко: У Раду зайшов проєкт рішення про знищення місцевого самоврядування в Чернігові. Де в ЄС можна розігнати міськраду просто тому, що хочеться?

Олексій Гончаренко: А хто завтра буде? Дніпро? Львів? Київ?
Скріншот: Олексій Гончаренко / Facebook

Ліквідація міської ради Чернігова не має під собою підстав, її проводять лише тому, що в ній із 42 депутатів лише четверо представників "Слуги народу", тому рішення про передання повноважень міськради військовій адміністрації не сприймуть демократичні країни, воно може позбавити Україну підтримки іноземних партнерів. Про це заявив із трибуни Верховної Ради народний депутат України Олексій Гончаренко. Відео опубліковано в його Facebook.

"У Верховну Раду України зайшов проєкт рішення про знищення місцевого самоврядування в Чернігові. Ми приймали закон, який дозволяє вводити пряму президентську адміністрацію в містах після деокупації. Ну, логічно: у Херсоні немає мера, немає депутатів, система зруйнована – звичайно, це треба робити. Але до чого тут Чернігів? Місто ніколи не було взяте ні на секунду. Депутати міської ради всі присутні. Невже одна причина в тому, що в міській раді Чернігова всього четверо "слуг народу" із 42 депутатів? Це єдина причина, що треба розпустити міську раду Чернігова, яка обрана голосами чернігівців", – заявив Гончаренко.

Він наголосив, що це рішення стане прецедентом, після якого можна буде знищити самоврядування в будь-якому іншому місті України й така практика точно не наблизить Україну до Євросоюзу.

"Ось цей прапорець у нас – Європейський союз. Де в Європейському союзі можна взяти й розігнати міську раду? Просто тому, що так хочеться? А хто завтра буде? Дніпро? Львів? Київ? Яке місто, де захочеться поставити свого, не питаючи людей? Ми куди рухаємося, друзі? Ви розумієте, що ви просто країну ставите в ситуацію, яка може знищити всю підтримку до нас. Хто завтра допомагатиме Україні? Місцеве самоврядування – це наріжний камінь європейськості! Парламентаризм – наріжний камінь! Свобода України – це запорука перемоги!" – наголосив Гончаренко.

Контекст:

Згідно з опитуванням групи "Рейтинг", 63% жителів Чернігова не підтримують створення в місті військової адміністрації та припинення повноважень міського голови й міської ради під час дії воєнного стану в Україні. Опитування проводили у грудні 2022 року.

Петиція до президента із закликом не вводити в Чернігові військової адміністрації набрала за короткий строк необхідні 25 тис. голосів.

7 лютого президент України Володимир Зеленський підписав указ про створення військової адміністрації в Чернігові, 9 лютого Чернігівська міська рада на засіданні призначила секретаря міськради Олександра Ломака виконувачем обов'язків міського голови.

Чернігів залишився без мера після того, як суд у Львові постановив, що мер Чернігова Владислава Атрошенко діяв в умовах конфлікту інтересів, коли на початку повномасштабного вторгнення Росії відправив свою дружину за кордон службовим автомобілем. На Атрошенка наклали штрафи в розмірі 6800 та 3400 грн, а також на рік позбавили права обіймати посаду мера Чернігова.

Атрошенко оскаржив рішення. 1 лютого Львівський апеляційний суд скасував штраф меру Чернігова, але залишив чинною заборону обіймати посаду міського голови.

17 лютого Зеленський підписав розпорядження про призначення начальником Чернігівської міської військової адміністрації Чернігівського району Дмитра Брижинського.