Гонгадзе заявила, що її відсторонили від судового процесу у справі про вбивство чоловіка
Удова журналіста Георгія Гонгадзе Мирослава вважає незаконним відсторонення свого представника в суді Валентину Теличенко від справи про вбивство її чоловіка і планує подати скаргу у Вищу раду правосуддя та звернутися в Європейський суд із прав людини.
Вищий спецiалiзований суд України від 31 травня позбавив Мирославу Гонгадзе можливості представляти свої інтереси в судовому процесі у справі про вбивство чоловіка Георгія Гонгадзе. Про це Гонгадзе написала у Facebook.
"Учора колегія касаційного суду на чолі з головуючою Марчук Наталією Олегівною незаконно та в порушення моїх прав як потерпілої позбавила мене можливості представляти мої інтереси в судовому процесі у справі касаційного провадження за обвинуваченням Пукача в умисному вбивстві Георгія Гонгадзе", – повідомила вона.
Гонгадзе заявила, що вважає незаконним відсторонення свого представника від справи і планує подати скаргу у Вищу раду правосуддя.
"Відсторонення Валентини Теличенко як мого представника вважаю безпідставним та незаконним, і я планую подати скаргу до Вищої ради юстиції та буду шукати захисту своїх прав у Європейському суді з прав людини. Нагадаю, що Україна досі не виконала попереднє рішення у справі Гонгадзе проти України, не завершила навіть судовий процес над Пукачем", – підкреслила Гонгадзе.
На її думку, таке рішення суду демонструє "глибоку скорумпованість та прогнилість української судової та правоохоронної системи, де громадянин, чиї права порушені, має мінімальні шанси їх захистити".
Адвокат Мирослави Гонгадзе Валентина Теличенко у коментарі "Детектору медіа" сказала, що вважає рішення суду щодо її відсторонення від справи про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе незаконним.
"Що сталося у Вищому спеціалізованому суді для мене загадка. Дуже дивне рішення колегії. Воно є абсолютно незаконним і не має механізму оскарження. Відповідно, воно може бути підставою для звернення до Європейського суду та Вищої Ради правосуддя. І Мирослава хоче звертатися до Європейського суду", – уточнила вона.
Теличенко також припустила, що суд відсторонив її від справи на підставі того, що вона нібито є свідком у справі Гонгадзе. Однак, за її словами, це не так.
"Знаєте, є така ситуація, коли адвокат працює у справі, а його треба позбутися. Це стара практика. Що робить слідчий? Слідчий допитує адвоката у якості свідка. Те, що мене допитували, не означає, що я бачила щось, що стосується злочину. Тобто, що я є свідком. Наявність у матеріалах справи самого протоколу допиту особи в якості свідка не робить автоматично цю особу свідком у справі", – пояснила вона.
Теличенко уточнила, що Мирослава Гонгадзе не має наміру шукати іншого адвоката, оскільки в неї залишається довіреність представляти інтереси Гонгадзе.
"Я лише відсторонена від цієї справи у Вищому спеціалізованому суді. Ще побачимо, чим ця справа закінчиться. Може, я й повернуся в неї", – зазначила вона і додала, що буде відвідувати судові засідання як слухач.
Гонгадзе зник 16 вересня 2000 року. У листопаді того ж року в одному з лісів Київської області було виявлено його тіло. У 2009 році в Київській області знайдено останки черепа, які, за даними експертизи, належали журналісту.
У 2008 році суд визнав винними у вбивстві Гонгадзе трьох екс-працівників МВС – Валерія Костенка, Миколу Протасова й Олександра Поповича і засудив їх до 12 і 13 років позбавлення волі. У 2015 році Протасов помер у колонії.
У 2013 році за вбивство Гонгадзе до довічного ув'язнення було засуджено екс-начальника зовнішнього спостереження МВС України Олексія Пукача, затриманого у 2009 році. Суд також позбавив Пукача спеціального звання генерал-лейтенанта.
У лютому 2015 року генпрокурор Віктор Шокін створив слідчу групу і групу прокурорів, а також відновив досудове розслідування кримінального провадження за фактом організації вбивства журналіста.
6 січня 2016 року Апеляційний суд Києва визнав законним довічний вирок Пукачу.
22 березня 2016 року Гонгадзе поховали в Києві.
26 травня генпрокурор України Юрій Луценко заявив, що розслідування вбивства журналіста Гонгадзе перебуває під його особистим контролем.