Горбатюк заявив, що ГПУ на п'ять місяців зупинила розслідування справ проти Манафорта

Горбатюк: Мав місце непрямий тиск
Фото: Тарас Гаталяк / Facebook

Розслідування епізодів, пов'язаних із політтехнологом Полом Манафортом, у листопаді 2017 року вирішив заморозити генеральний прокурор України Юрій Луценко, зазначив начальник департаменту спеціальних розслідувань ГПУ Сергій Горбатюк.

Генеральна прокуратура України зупинила розслідування епізодів, пов'язаних із Полом Манафортом, колишнім керівником виборчого штабу президента США Дональда Трампа. Про це 24 травня в ефірі "Громадського" заявив начальник департаменту спеціальних розслідувань ГПУ Сергій Горбатюк.

"Мав місце непрямий тиск щодо вказівки не розслідувати, мало місце створення перешкод, яке призвело до того, що низка справ упродовж понад п'яти місяців не розслідувалася", – пояснив він.

Горбатюк зазначив, що розслідування поновили після публікації в газеті The New York Times матеріалу про заморожування у ГПУ справи Манафорта.

"Потім були винесені доручення слідчим продовжувати розслідування. Це відбулося 5 травня. А з 20 листопада 2017 року розслідування не відбувалося, незважаючи на наші скарги на рішення генпрокурора [Юрія Луценка]", – додав він.

2 травня The New York Times писала, що Україна заморозила розслідування справ проти Манафорта, щоб не образити Трампа і продовжувати одержувати фінансову і військову допомогу від США.

3 травня заступник генерального прокурора України Євген Єнін спростував інформацію американських журналістів.

4 травня сенатори від Демократичної партії Роберт Менендес, Патрік Легі та Річард Дурбін звернулися з листом до Луценка з проханням дати пояснення щодо цього.

23 травня генпрокурор України назвав публікацію The New York Times "спекуляцією, яка повністю не відповідає дійсності". Він також повідомив, що запропонував спеціальному прокурору Роберту Мюллеру створити спільну слідчу групу у цій справі.

Манафорта та його колишнього помічника Ріка Гейтса 30 жовтня 2017 року обвинуватили у змові проти Сполучених Штатів. Спочатку їм висунули обвинувачення за 12 пунктами, але 23 лютого 2018 року перелік розширили до 32 пунктів. За версією слідства, політтехнологи отримали "десятки мільйонів доларів" під час роботи в Україні. Із 2006-го до 2015 року вони провели через офшори більше ніж $75 млн. Манафорт нібито привласнив понад $30 млн і приховав це від влади США. Гейтс, за версією слідства, відмив більше ніж $3 млн.

У 2000-х роках Манафорт, який консультував в Україні Партію регіонів, прем'єр-міністра, а згодом президента Віктора Януковича, співпрацював із холдингом мільярдера Ріната Ахметова СКМ.