Гриценко: Турчинов був гарантом територіальної цілісності держави, а не гарантував її. За це – від 12 до 15 років, такі покази я дав прокуратурі
Екс-міністр оборони України Анатолій Гриценко в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону розповів, що Олександр Турчинов, який у 2014 році виконував обов'язки президента України, "вийшов за межі Конституції".
Екс-міністр оборони України Анатолій Гриценко вважає, що в порушенні територіальної цілісності України винен нинішній секретар Ради нацбезпеки й оборони України Олександр Турчинов, який у 2014 році виконував обов'язки президента України. Про це Гриценко сказав у ефірі авторської програми засновника видання "ГОРДОН" Дмитра Гордона на каналі "112 Україна".
"Ключова фігура в таких випадках не міністр – може, це не всі знають. Ключова фігура – президент, верховний головнокомандувач. Міністр оборони відходить у сторону, і президент безпосередньо управляє військами. Тому що міністр оборони, у принципі, може бути цивільною людиною, інколи це жінка, як у Європі, з бекграундом бібліотекаря тощо. Але якщо говорити про початкову стадію захисту Криму, то у цій справі важливу роль мала Служба безпеки України зіграти: як тільки "зелені чоловічки" захопили дві адміністративні будівлі – усе, починається АТО. Відразу повинні були включитися Наливайченко (екс-голова СБУ Валентин Наливайченко. – "ГОРДОН"), його перший заступник, керівник Антитерористичного центру та безпосередньо управляти операцією", – сказав Гриценко.
Він переконаний, що людей у військовій формі без розпізнавальних знаків ("зелених чоловічків") треба було знешкодити, коли вони почали захоплювати будівлі в Криму.
Гриценко також заявив, що спілкувався на початку подій у Криму з Наливайченком і Турчиновим. За його словами, Наливайченко говорив, що не міг почати антитерористичну операцію, тому що Турчинов не призначив керівника Антитерористичного центру СБУ. Потім, як розповів Гриценко, він поїхав до Турчинова.
"Зайшов до Турчинова, виклав йому, що він повинен як верховний головнокомандувач робити, згідно із законом. Підказав військові частини на території Криму, боєздатні, на які він міг би спертися. Пояснив, як задіяти війська з материка, спецпідрозділи. Розказав, чим усе завершиться, якщо цього не зробити. Він відповів: "Добре". І після цього "добре" 40 днів чекав! Тільки 7 квітня призначив керівника АТО, коли вже пройшов фейковий референдум, "Крымнаш" і так далі. Це факт службової бездіяльності вищої посадової особи, вихід за межі Конституції, оскільки він був гарантом територіальної цілісності держави, а не гарантував її. За це – від 12 до 15 років, саме такі покази я дав прокуратурі", – сказав Гриценко.
За його словами, за анексію Криму персональну відповідальність несуть Турчинов, Наливайченко та "інші посадові особи".
Гриценко: У Порошенка не тільки з Аваковим конфлікт, а з усіма. Із Гройсманом узагалі повна ненависть. Читайте повну версію інтерв'ю
Росія анексувала Крим після незаконного "референдуму" 16 березня 2014 року. Україна та більшість країн світу не визнають приєднання півострова до РФ. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова. Одразу після анексії Криму почався збройний конфлікт на сході України, він триває досі. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей.
Турчинов у січні 2017 року заявляв, що на початку 2014 року Збройні сили України могли протиставити російській агресії тільки дві батальйонно-тактичні групи, а більшість українських військовослужбовців, співробітників СБУ та МВС, які під час анексії перебували в Криму, зрадила присягу.
15 лютого в Оболонському райсуді Києва Турчинов сказав, що в лютому 2014 року керівництво України доручало підготувати наказ про введення воєнного стану, але цього рішення на засіданні РНБО не підтримав ніхто, крім нього.
"Я змушений був із цим погодитися. Тому що постійно була небезпека. Поки Януковича в Росії вважали легітимним президентом, була постійна загроза вторгнення Росії в Україну... Коли почалася війна на Донбасі, я змушений був знайти формат у вигляді проведення антитерористичної операції, щоб без оголошення воєнного стану боротися з російською агресією в Донецькій і Луганській областях", – заявив він.