Харківська міськрада оскаржить рішення суду про скасування регіонального статусу російської мови

Юристи міськради готують апеляцію
Фото: city.kharkov.ua
Харківська міська рада подасть апеляцію на рішення Окружного адміністративного суду про визнання недійсним рішення, яке надавало російській мові статусу регіональної в місті. Про це повідомляє пресслужба міськради.

Інформують, що скаргу зараз готують юристи.

"Ми визнаємо українську мову державною, проводимо засідання виконкомів і сесії українською мовою. Але майже 80% харків'ян говорять російською, і їхнє право спілкуватися тією мовою, якою їм зручно", – заявив секретар Харківської міськради, в.о. мера міста Ігор Терехов.

Суд визнав недійсним і протиправним рішення міської ради, яке надавало російській мові статусу регіональної в місті, 25 травня.

Контекст:

2012 року в Україні ухвалили закон "Про засади державної мовної політики" (відомий як закон Колесніченка – Ківалова), який істотно розширював використання недержавних мов у країні.

У період дії закону статусу регіональної російська мова набула, за даними "Обозревателя", у дев'яти областях – Херсонській, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Харківській, Миколаївській, Одеській, а також у Севастополі й АР Крим.

23 лютого 2014 року Верховна Рада скасувала закон Колесніченка – Ківалова, а 2018 року Конституційний Суд України постановив, що ухвалення цього закону не відповідало процедурі розгляду законопроєктів Верховною Радою.

Із лютого 2014 року органи місцевого самоврядування почали скасовувати рішення про статус російської мови як регіональної. 20 жовтня 2014-го його скасувала Херсонська міська рада, повідомляло видання "Херсонские вести", у листопаді 2018-го – Харківська обласна рада. Міськрада Миколаєва 20 травня 2021 року розглядала це питання, але не змогла скасувати своє рішення.

В інших містах і регіонах, зокрема в Одеській області, Запоріжжі, Запорізькій області, Миколаївській області старі рішення місцевих рад скасовували суди.

Станом на 25 травня рішень місцевих рад щодо російської мови ще не скасовано в окремих населених пунктах чотирьох областей – Дніпропетровської, Луганської, Миколаївської та Одеської. У деяких населених пунктах Одеської та Чернівецької областей статусу регіональної надали також болгарській, гагаузькій, молдовській та румунській мовам.