Глава Євроради: Україна має залишатися пріоритетом ЄС
Глава Євроради Антоніу Кошта заявив, що Україна має залишатися пріоритетом Євросоюзу. Про це він сказав 3 січня у Варшаві на офіційному відкритті польського головування у Раді ЄС, відеозапис опублікували на сайті Євроради.
"Девіз польського головування: "Безпека, Європа!" Наш союз народився як проєкт миру після Другої світової війни, і ми маємо знову зміцнити нашу безпеку, щоб забезпечити мир у Європі, – зазначив Кошта. – Тому Україна має залишатися нашим пріоритетом. Цього року ми маємо і надалі підтримувати Україну – стільки, скільки необхідно, стільки, скільки буде потрібно, щоб завоювати всеосяжний, справедливий і міцний мир".
Як зазначив глава Євроради, міжнародне право "має перемогти в ім'я свободи українського народу" та спільної безпеки ЄС.
"Для цього ми маємо і далі розглядати оборону як стратегічний пріоритет для Європейського союзу. Стаючи сильнішими, ефективнішими, стійкішими й, так, більш автономними. Інвестуючи більше і краще разом, із творчим підходом і прагматизмом у пошуку нових рішень. Завжди працюючи на благо міцного трансатлантичного партнерства і співпраці з НАТО", – наголосив Кошта.
Саме тому, за словами президента Євроради, він закликав провести на початку лютого неформальну зустріч європейських лідерів, присвячену темі оборони.
Контекст:
Пост глави Ради Європейського союзу держави-члени обіймають почергово, кожна протягом шести місяців. Країни, одна за одною, беруть на себе організацію роботи ради, контроль за виконанням її завдань, сприяння ухваленню політичних і правових рішень і посередницьку функцію між державами-членами.
20 вересня ЗМІ писали, що під час головування у ЄС Польща спробує використати прагнення України вступити до ЄС для вирішення "історичних питань". За словами джерела Onet із дипломатичних кіл, поляки мають намір "натиснути" на Київ, який очікує від Євросоюзу військової, політичної та фінансової підтримки. Зокрема, добитися ексгумації жертв так званої Волинської трагедії – убивства польських громадян на Волині у 1943–1944 роках.
У жовтні Politico, посилаючись на джерела, повідомляло, що країни Євросоюзу мають намір відновити дискусії щодо посилення санкцій проти країни-агресора Росії в січні 2025 року, коли Польща прийме від Угорщини головування в Раді ЄС.
30 грудня тимчасовий повірений у справах Польщі в Україні Пьотр Лукасевич повідомляв, що під час свого головування у Раді Європейського союзу Польща намагатиметься прискорити процес входження України до ЄС.
22 грудня президент України Володимир Зеленський наголосив на важливості вступу України до Європейського союзу, зазначаючи, що головування Польщі, а у другому півріччі – Данії в ЄС "має стати історичним для України".