Голова комітету Ради з питань свободи слова розповів, що буде з Telegram після арешту Дурова
Рада національної безпеки й оборони (РНБО) України поки не готує рішень про заборону використання у країні Telegram, гендиректора якого, Павла Дурова, заарештували у Франції. Про це 26 серпня заявив "Радіо Свобода" народний депутат від партії "Голос", голова комітету ВР з питань свободи слова Ярослав Юрчишин.
"Наскільки мені відомо, поки що на РНБО такого рішення не готується. Хоча і Служба безпеки України, і Головне управління розвідки, і Міністерство цифрової трансформації – усі схиляються до того, що, якщо Павло Дуров і адміністрація Telegram і надалі буде повністю ігнорувати запити української сторони, [...] – можливе блокування", – сказав він.
Нардеп зазначив, що оскільки Дуров "ігнорував французьку сторону і в результаті опинився під арештом", то можливі такі ж дії і з боку України.
"На цей час, оскільки немає якихось позицій, власне, перших осіб держави чи уряду, Україна таки планує перебувати в позиції спостерігача", – пояснив Юрчишин.
Він висловив сподівання, що спецслужби України вже спілкуються з французькою владою, щоб "хоча б частково отримати доступ до результатів слідства щодо Дурова".
"Французи розглядають звинувачення щодо сприяння тероризму. І це дуже занепокоїло представників російської влади, оскільки комунікація не лише щодо воєнних дій в Україні, але й, наприклад, спеціальні операції ПВК "Вагнер" у ЦАР, яка колись перебувала під впливом Франції, координація цих операцій відбувалася через Telegram. Найімовірніше, французькі спеціальні служби отримують додаткову інформацію, яка може бути цікава нашим спецслужбам", – підкреслив Юрчишин.
Він звернув увагу, що в Раді зареєстрований, але ще не дійшов до першого читання законопроєкт, який пропонує удосконалити регулювання соцмереж, зокрема Telegram, і передбачає заборону всім представникам влади мати акаунти в тих мережах, які визнали непрозорими. Юрчишин зазначив, що цей документ – на розгляді в парламентському комітеті з питань гуманітарної політики.
Контекст:
Telegram – це зашифрований месенджер, який з'явився 2013 року. Його запустив Дуров, який до цього заснував російську соцмережу "ВКонтакте", заборонену зараз в Україні.
27 лютого 2022 року, після того, як почалося масоване вторгнення російських військ в Україну, Дуров заявив, що може обмежити використання Telegram у зв'язку з "українськими подіями", але за кілька хвилин передумав.
Платформа Telegram становить низку загроз безпеці України, заявили в Головному управлінні розвідки Міноборони України в лютому 2024 року.
У березні в СБУ повідомили, що бачать "чітку співпрацю адміністрації Telegram із Роскомнаглядом і ФСБ", водночас "Telegram не дослуховується до прохань Української держави так, як дослуховується до прохань російської". "Комунікація з ними є, але вона, по суті, є безрезультатною, на відміну від того ж TikTok, який, у принципі, реагує", – розповіли у спецслужбі.
24 серпня Дурова заарештували у Франції. Там вважають, що відсутність модерації в месенджері, співпраці з правоохоронними органами, а також інструменти, які пропонує Telegram (одноразовий номер, криптовалюта тощо), роблять Дурова співучасником у торгівлі наркотиками, злочинах проти дітей і шахрайстві.
25 серпня в Telegram заявили, що вони дотримуються законів ЄС, включно із законом про цифрові послуги, а "Дурову нічого приховувати, і він часто подорожує Європою". "Абсурдно стверджувати, що платформа чи її власник є відповідальними за зловживання цією платформою", – ідеться в заяві.