Ілларіонов: Мінські угоди – це ліквідація суверенітету України

За словами Ілларіонова (на фото), Путін розуміє, що повномасштабна війна проти України не дасть йому жодного контролю над Україною

Скріншот: Дмитрий Гордон / YouTube
Російська влада вимагає виконання Мінських угод, бо розуміє, що це шлях до ліквідації суверенітету України. Про це 28 січня заявив російський економіст, президент Інституту економічного аналізу Андрій Ілларіонов в ефірі програми "Свобода слова Савіка Шустера" на каналі "Україна".

"Що казав [заступник міністра закордонних справ РФ Сергій] Рябков на цих переговорах? Мінські угоди. Що казав [заступник міністра закордонних справ РФ Олександр] Глушко? Мінські угоди. Що каже [міністр закордонних справ Росії Сергій] Лавров уже втретє за останні три чи чотири дні? Мінські угоди. Що сказав [президент Росії Володимир] Путін у розмові з [президентом Франції Еммануелем] Макроном сьогодні вранці? Мінські угоди. Вони всі вимагають лише одного. Тому що вони розуміють: Мінські угоди – це ліквідація суверенітету України", – каже він.

За словами Ілларіонова, Путін розуміє, що повномасштабна війна проти України не дасть йому жодного контролю над Україною.

"Але якщо він зможе вламати, умовити, змусити, залякати, зашантажувати українське керівництво для здійснення Мінських угод, то тоді у нього з'являється шанс. Він використовує для цього всі інструменти, зокрема кампанію залякування з військовими, яких абсолютно недосить для проведення великої війни. Але це не означає, що не треба готуватися до війни", – наголосив він.

Контекст:

Одразу після анексії Криму у 2014 році Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, попри оприлюднені Україною факти і докази.

Переговори щодо врегулювання конфлікту ведуть у межах тристоронньої контактної групи (ТКГ, Україна – ОБСЄ – Росія) та "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія). Мінськ став місцем зустрічей ТКГ у 2014 році. Наразі через пандемію коронавірусу засідання ТКГ проводять у форматі відеозв'язку.

12 лютого 2015 року у Мінську лідери України, Росії, Франції та Німеччини Петро Порошенко, Володимир Путін, Франсуа Олланд та Ангела Меркель під час 17-годинних переговорів погодили два документи щодо врегулювання конфлікту на Донбасі: декларацію щодо виконання Мінських угод та Комплекс заходів щодо виконання Мінських угод. Вони передбачали припинення воєнних дій на Донбасі, виведення незаконних збройних формувань із регіону, створення умов для проведення виборів до місцевих органів влади тощо. Поки що Мінських угод не виконали.

У Парижі 9 грудня 2019 року відбувся останній саміт лідерів "Нормандської четвірки". У його підсумковому комюніке зазначено, що сторони домовилися про припинення вогню, відкриття нових пунктів пропуску, обмін утримуваними особами за формулою "всіх на всіх" до 31 грудня 2019 року, розведення сил і засобів на трьох нових ділянках на Донбасі, продовження на рік дії закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей" та розширення мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ.

Домовленості виконали частково. Очікували, що наступний саміт відбудеться 2020 року, проте цього не сталося. Від участі у переговорах у нормандському форматі відмовляється Росія, кажуть у МЗС України.

Лідери США, ФРН, Франції, Італії та Великобританії 6 грудня 2021 року зазначили, що РФ треба відновити переговори з Україною у межах нормандського формату.

За словами глави МЗС Дмитра Кулеби, Україна, Німеччина та Франція спільними зусиллями повертають РФ за стіл переговорів у нормандському форматі.

Кулеба зазначив 17 грудня, що Україна готова виконати Мінські угоди, але РФ має розпочати з домовленостей Паризького саміту з безпеки.