Ілларіонов назвав стратегічну помилку, якої чекає від України Путін G

Ілларіонов: Виконання Мінських угод означає, що український суверенітет переходить до рук сепаратистів, убивць, терористів, якими керує Путін. Це головна мета Путіна
Скріншот: Дмитрий Гордон / YouTube

Російський економіст, президент Інституту економічного аналізу Андрій Ілларіонов 27 січня в ефірі токшоу "ГОРДОН" на YouTube-каналі "Дмитрий Гордон" застеріг найвище керівництво України від скоєння "стратегічної помилки" виконання Мінських угод.

Він говорив про ризик повномасштабного вторгнення Росії в Україну та зазначив, що війна "не припиниться доти, доки у Кремлі його нинішній господар" – президент РФ Володимир Путін.

"Поки він перебуває там, він добиватиметься того, про що неодноразово говорив. Для цього він використовує різні інструменти, технології, про що вже неодноразово йшлося. Можливі провокації, перестрілки, можливі, на жаль, жертви. Можливі, хоча і малоймовірні, локальні операції. Але великої війни, великомасштабного наступу зі спробами захопити величезні райони, території України – як Південну Україну, Лівобережну, із захопленням або оточенням великих міст, із виходом на Дніпро, спробою оточення чи захоплення Києва, – от цієї великої війни не буде", – заявив Ілларіонов.

Він сказав, що є низка істотних причин, чому цього не станеться.

"Головна причина полягає в тому, що для того, щоб вести велику війну проти такої країни, якою сьогодні стала Україна, якими стали Збройні сили України, яким стало українське суспільство, готове чинити опір і відстоювати свою свободу, незалежність, свої сім'ї, – із такою Україною сьогоднішній агресор не впорається. І агресор це знає. Він не впорається. Із народом України він упоратися не може. І тому він намагається впоратися з окремими особами в українському керівництві. За допомогою залякування, шантажу та інших інструментів він намагається досягти того, чого не зможе вже ніколи досягти великою війною. Він хоче добитися контролю над Україною. Великою війною контролю над Україною він досягти не може ніколи. Можливо, дрібний, нещасний шанс був 2014 року, але зараз це неможливо. Україна стала іншою", – наголосив він.

Ілларіонов сказав, що Україна поки не стала "розмінною монетою" для США та РФ.

"Але небезпека така існує. Якщо українське керівництво зробить серйозну, принципову, стратегічну помилку. Ця помилка має назву "виконання Мінських угод". Виконання Мінських угод означає, що український суверенітет переходить, по суті, до рук сепаратистів, убивць, терористів, якими керує Путін. Це головна мета Путіна, яку він намагається здійснити протягом восьми років, намагаючись змусити Україну в різні способи почати виконувати Мінські угоди. Один він цього зробити не зміг. Тому став долучати інших, зокрема тих, кого називають союзниками України", – додав експерт.

На думку Ілларіонова, деякі союзники, хоч і надають Україні допомогу, зокрема військову, чинять "безпрецедентний тиск" на керівництво країни з метою добитися виконання Україною Мінських угод.

"Та тримісячна кампанія, яку ведуть із 30 жовтня минулого року, яка створює панічні настрої (і в Україні, і в усьому світі) про велику війну, про велику європейську, світову війну, спрямована лише на те, щоб під фальшивою загрозою великої війни змусити Україну виконувати неприйнятні для неї Мінські угоди", – резюмував він.

Україна готова виконати Мінські угоди щодо врегулювання конфлікту на Донбасі, але РФ має почати з домовленостей щодо безпеки, досягнутих на саміті "Нормандської четвірки" у Парижі 2019 року, говорив міністр закордонних справ країни Дмитро Кулеба у грудні 2021 року.

Контекст:

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.

У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі. США, як каже заступниця держсекретаря США Венді Шерман, бачать усі ознаки того, що Путін має намір застосувати військову силу проти України "зараз чи, можливо, в середині лютого". Проте невідомо, чи ухвалив він остаточне рішення, зазначила вона.

24 січня після засідання РНБО, на якому розглядали, зокрема, питання нацбезпеки, президент України Володимир Зеленський сказав, що "все спокійно, причин для паніки немає". Секретар РНБО Олексій Данілов того самого дня заявив, що повномасштабне вторгнення Росії зараз неможливе, і наголосив, що приводів для паніки немає.