Інститут національної пам'яті ініціює перегляд дат заснування Дніпра, Одеси та Павлограда – В'ятрович
Директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович зазначив, що законопроект про деколонізацію, у межах якої запропонують змінити дату заснування Одеси, Дніпра та Павлограда, обговорять із фахівцями, серед яких будуть історики.
Офіційні дати заснування міст Одеса, Дніпро і Павлоград треба змінити. Таку думку "Радіо Свобода" висловив директор Українського інституту національної пам'яті (УІНП) Володимир В'ятрович.
За його словами, інститут має намір розробити законопроект, згідно з яким міста в межах деколонізації України матимуть давнішу історію. В'ятрович вважає, що дату заснування Дніпра не треба прив'язувати до російської імператриці Катерини II, а Павлограда – до її сина Павла. Історія міст, на його переконання, сходить до давніших часів козацтва.
"Ми тільки розпочинаємо дискусію щодо необхідності деколонізації в Україні, і ті приклади, які я наводжу, – це те, що ми вже напрацювали. Цього тижня, 14 березня, відбудеться перша публічна дискусія на цю тему. Відповідно, названі мною міста – Павлоград та Дніпро – це лише приклади. Ще приклад – Одеса, яка має набагато давнішу історію, ніж кінець XVIII століття", – сказав директор УІНП.
Він зазначив, що це питання обговорюватимуть із істориками та іншими фахівцями.
"Коли ми говоримо про позбавлення імперської спадщини, вочевидь, мова йде не про все, пов'язане з періодом, коли Україна входила до складу імперій, а мова йде про ті знаки імперій, пов'язані зі становленням цих імперій, зі знищенням української спільноти. Наприклад, мова йде про політичне, військове керівництво імперій, яке увічнене на українській території. Але поки це лише наші пропозиції, які ще потребують доповнення і, очевидно, критики", – наголосив В'ятрович.