"Якщо без Росії, то без Росії". Зеленський запропонував Гутеррішу й Ердогану продовжити роботу "зернової ініціативи" у тристоронньому форматі

Зеленський: Чорноморська зернова ініціатива може й повинна працювати й надалі якщо без Росії, то без Росії
Фото: ЕРА
Президент України Володимир Зеленський у своєму вечірньому зверненні, оприлюдненому 17 липня, повідомив, що надіслав генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу і президенту Туреччини Реджепу Ердогану листи із пропозицією продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.

"Чорноморська зернова ініціатива може й повинна працювати й надалі – якщо без Росії, то без Росії. Угода щодо експорту зерна – це угода з Туреччиною й ООН – залишається чинною. Єдине, що зараз потрібно, це її акуратне виконання й рішучий тиск світу на державу-терориста. Я направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану і генсеку ООН Гутеррішу із пропозицією продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи чи її аналога у тристоронньому форматі – так як це найнадійніше. Україна, ООН і Туреччина можуть спільно забезпечити роботу продовольчого коридору та інспектування суден. Це потрібно для всіх у світі. І кожен, хто підтримає, стане рятівником життя на величезному просторі – від Марокко до Китаю, від Індонезії до Лівану", – сказав він.

За словами Зеленського, він зараз готується до розмови з Гутеррішем.

"Позиція України завжди була й буде максимально чіткою: ніхто не має права руйнувати продовольчу безпеку будь-якого народу. Якщо купка людей десь там у Кремлі вважає, що вони нібито мають право вирішувати, чи буде їжа на столах у різних державах – у Єгипті або в Судані, у Ємені або в Бангладеш, у Китаї, в Індії, у Туреччині, в Індонезії, – то світ має змогу показати, що шантаж не дозволений нікому", – додав він.

Зеленський підкреслив, що розпочавши повномасштабну війну, РФ зруйнувала вільне судноплавство в Чорному й Азовському морях, вона завдавала ударів по українських портах, зернових терміналах і навіть по елеваторах.

"Єдиний можливий наслідок цього – це дестабілізація продовольчих ринків, соціальний хаос у країнах, які критично залежать від імпорту продовольства. Українське продовольство – це базова безпека для 400 млн людей", – продовжив він.

Президент України назвав запуск минулого року чорноморської ініціативи правильною реакцією світу на російську загрозу продовольчій безпеці.

"Її результати красномовні: майже 33 млн тонн агропродукції було експортовано до 45 держав світу. 60% обсягів пішли в країни Африки й Азії, – додав він. – Окрім експортної, ми запустили й гуманітарну ініціативу "Зерно з України". До неї долучилися 34 держави-донори. Дякую кожному донору, який допоміг урятувати від голоду людей передусім у країнах Африки".

Контекст:

Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.

22 липня в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів – Одеси, Чорноморська й Південного. Україна підписала документ із Туреччиною й ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Угода набула чинності 1 серпня. "Зернову угоду" кілька разів продовжували, востаннє – до 18 липня 2023 року.

Росія неодноразово блокувала роботу "зернового коридору", відмовляючись реєструвати судна і проводити їх інспекцію, і була проти "розширення або нескінченного продовження" угоди. Для пролонгації договору Росія вимагала виконати низку її умов, зокрема під'єднати "Россельхозбанк" до міжнародної міжбанківської системи SWIFT і відновити експорт російського аміаку через український відрізок трубопроводу Тольятті – Одеса.

Уранці 16 липня з порту Одеси вийшло останнє судно, яке здійснило рейс у межах Чорноморської зернової ініціативи.

17 липня МЗС РФ офіційно попередило Туреччину, Україну й ООН про згортання "зернового коридору" й відкликання гарантій безпеки судноплавства з 18 липня. Гутерріш заявив, що надіслав Путіну листа з новою пропозицією, щоб продовжити дію Чорноморської зернової ініціативи.

Ердоган, який був за її продовження на два роки, сказав, що обговорить із президентом РФ це питання. На його думку, Путін "хоче, щоб цей гуманітарний міст тривав".