Генсек ООН повідомив, що надіслав листа Путіну з новою пропозицією для продовження "зернової угоди"
Гутерріш висловив жаль у зв'язку з рішенням Москви вийти із "зернової угоди".
За його словами, ця ініціатива "стала рятівним колом для глобальної продовольчої безпеки та маяком надії в неспокійному світі".
Чорноморська зернова угода допомогла знизити ціни на продовольство у світі більш ніж на 23% від початку повномасштабної війни РФ, наголосив Гутерріш.
Він зазначив, що знає про наявність певних перешкод для продажу російських харчових продуктів і добрив.
"І саме тому я надіслав листа президенту Путіну з новою пропозицією, щоб продовжити дію чорноморської ініціативи", – розповів Гутерріш.
12 липня генсек ООН надіслав Путіну листа із пропозиціями щодо продовження "зернової ініціативи". Спікер Гутерріша повідомив, що мета пропозицій полягає в усуненні перешкоди, яка заважає проведенню фінансових операцій через "Россельхозбанк", і одночасному забезпеченні продовження постачань українського зерна через Чорне море.
17 липня прессекретар Путіна Дмитро Пєсков заявив, що "фактично чорноморські домовленості припинили свою дію", але РФ готова повернутися до "зернової угоди", якщо буде виконано домовленості, які стосуються інтересів Росії.
У представництві РФ при ООН поінформували, що рішення Росії про вихід із "зернової угоди" остаточне.
Водночас президент Туреччини Реджеп Ердоган висловив думку, що Путін хотів би продовжити роботу "зернової угоди". Він наголосив, що обговорить питання продовження ініціативи на зустрічі з Путіним.
В ООН заявляли, що Гутерріш "не припинить своїх зусиль щодо сприяння безперешкодному доступу на світові ринки продовольчих товарів і добрив як з України, так і з РФ для збереження глобальної продовольчої безпеки".
Контекст:
22 липня 2022 року в Туреччині було підписано угоду про морський експорт українського зерна із трьох портів. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме.
"Зернову угоду" вже кілька разів продовжували, але Росія неодноразово блокувала роботу "зернового коридору", відмовляючись реєструвати судна і проводити їхню інспекцію.
Росія погрожувала, що "зернова угода" припинить своє існування, якщо до 18 травня 2023 року РФ не дістане гарантій виконання її вимог, зокрема щодо аміаку, і була проти "розширення чи нескінченного продовження" угоди. Також РФ вимагає під'єднати "Россельхозбанк" до SWIFT, відновити постачання сільгосптехніки, запчастин і сервісне обслуговування, скасувати обмеження на страхування та зняти заборону на доступ до портів, посилаючись на меморандум Росія – ООН.
У підсумку в травні договір продовжили до 18 липня. За продовження угоди виступають усі сторони, окрім Росії.
Гутерріш запропонував Путіну продовжити "зернову угоду" в обмін на під'єднання до міжнародної системи передавання фінансових повідомлень SWIFT дочірньої компанії "Россельхозбанка", стверджують джерела агентства Reuters.
За даними Мінінфраструктури станом на 11 липня, із початку дії "зернової угоди" (1 серпня 2022 року) експортовано понад 33 млн тонн продукції українських аграріїв до 45 країн світу.
Вранці 16 липня з порту Одеси вийшло останнє судно, яке здійснило рейс у межах Чорноморської зернової ініціативи.
17 липня президент України Володимир Зеленський заявив в інтерв'ю, що Україна не укладала з РФ прямих угод у межах "зернової ініціативи", тому після її виходу із "зернової угоди" для Києва нічого не змінюється. "Ми не боїмося. До нас звернулися компанії, які є власниками кораблів. Вони сказали, що вони готові, якщо Україна відпустить, а Туреччина буде пропускати, – усі готові продовжувати постачання зерна", – наголосив глава держави.