Якщо влада Білорусі не знайде можливості діалогу зі своїми людьми, її не буде – Зеленський
У питанні, що стосується ситуації в Білорусі, Україна підтримує позицію європейських партнерів, заявив президент України Володимир Зеленський.
Якщо влада Білорусі не зупинить дій, спрямованих проти народу країни, вона може дістати потужну відповідь. Таку думку президент України Володимир Зеленський висловив на брифінгу під час візиту до Словаччини, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
"Ми можемо дуже довго говорити про братерський народ Білорусі, дійсно, історично між нашими країнами дружба... Ми знаємо, що таке кровопролиття, ми ховали українців, убитих на Майдані. Ми бачили, як горіли люди і будівлі. Те, що ми зараз бачимо: якщо влада не зупинить тих дій, особливо дій правоохоронців, спрямованих проти свого народу, вони дістануть дуже потужну відповідь від народу. Якщо влада не знайде можливості діалогу зі своїми людьми, цієї влади не буде", – сказав він.
Зеленський додав: у питанні, яке стосується ситуації в Білорусі, Україна солідарна з європейськими партнерами.
"Тут ми однодумці з усіма країнами Євросоюзу", – підкреслив він.
Пост президента Білорусі із 1994 року обіймає Олександр Лукашенко. За офіційними даними, він переміг на виборах, які відбулися на початку серпня, набравши 80,1% голосів. Друге місце із 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи свідчили про протилежне – упевнену перемогу Тихановської.
Із 9 серпня в Білорусі тривають масові акції протесту. Учасники демонстрацій вважають, що результати голосування на виборах президента сфальсифіковано. Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. Під час протестів було затримано понад 10 тис. демонстрантів, сотні дістали травми й поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
23 вересня у Палаці незалежності в Мінську відбулася церемонія інавгурації Лукашенка. Уперше в історії Білорусі її не анонсували. Попри вимоги законодавства церемонії не транслювали по телебаченню.
У координаційній раді білоруської опозиції інавгурацію назвали "жалюгідним цирком" і порівняли її зі "злодійською сходкою", а Тихановська, яка зараз перебуває в Литві, заявила, що вона – єдиний лідер Білорусі, обраний народом.
Після таємного вступу Лукашенка на посаду жителі Білорусі знову вийшли на протести. У Мінську проти протестувальників міліція застосувала водомети.
Низка держав, зокрема Німеччина, Латвія, Литва, Польща, Данія та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив: "Інавгурація" Лукашенка не означає його визнання легітимним главою білоруської держави".