Яценюк: Я знаю Байдена особисто – це людина слова. Він сказав, що це рішення України – сідати за стіл переговорів із РФ чи ні G

Якщо президент Байден (на фото) "сказав слово, він завжди його виконує", запевнив Яценюк
Фото: EPA
Західні союзники України зацікавлені в тому, щоб вона говорила про готовність сісти за стіл переговорів із Росією лише на своїх умовах.

Таку думку в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону висловив прем'єр-міністр України у 2014–2016 роках Арсеній Яценюк.

"Так, це правда. Чому? Тому що таким чином намагаються наші західні союзники показати всьому світу, що це не Україна ж агресор і не Україна не хоче миру – це Росія. А от уже далі ключові деталі, – зазначив політик. – Ключова деталь – це про що перемовлятися. Отут вони знову дуже чітко артикулюють: "Заберіться з території України, а тоді будете вести перемовини". Тобто так, ми кажемо: чи готові ми вести з Росією переговори після того, коли Росія повністю звільнить усі українські території: Донецьк, Луганськ і Крим? Why not?"

За словами Яценюка, переговори з РФ потрібно вести, щоб отримати від неї гроші, і "треба їх ще в тюрму посадити".

"Ну так, ми готові. Тому ніякого тиску немає і не буде. Я знаю президента Сполучених Штатів [Джо] Байдена особисто. Я собі дозволю це сказати... Це людина слова. І це ж не один раз, не два і не 10 разів у наших двосторонніх відносинах уже перевірено. Якщо президент Байден сказав слово – він його завжди виконує", – запевнив експрем'єр.

Інше питання, продовжив Яценюк, що потрібно, щоб Байден це слово сказав.

"А тут він сказав: "Ми будемо Україну підтримувати стільки, скільки це буде потрібно. І це рішення України й української влади: сідати за стіл перемовин чи ні. Але ми Україні давали, даємо і будемо давати всю допомогу для того, щоб зберегти суверенність і незалежність України". І тому іншого дна тут немає", – резюмував політик.

Яценюк: Після звільнення ЗСУ Херсона Путін має застрелитися. Читайте повну версію інтерв'ю

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Контекст:

Переговори про закінчення війни Україна та Росія вели на рівні делегацій. Відбулося чотири очні раунди (останній  29 березня у Туреччині). Крім того, делегації зустрічалися у відеоформаті. У травні переговорний процес було припинено, бо з російської сторони немає конкретики, яку можна було б обговорювати, пояснювали в Офісі президента України.

Президент Володимир Зеленський напередодні повномасштабної війни та впродовж кількох місяців після її початку наполягав на особистій зустрічі з президентом РФ Володимиром Путіним.

У Москві відповідали відмовою, вимагали капітуляції України та прийняття умов РФ.

30 вересня Путін у зверненні, присвяченому незаконній анексії українських територій, висунув вимогу до України припинити вогонь і негайно сісти за стіл переговорів, водночас відкинувши, що повернення Україні її територій буде на порядку денному.

У відповідь Зеленський заявив, що Україна хоче досягти домовленості з РФ, але з нинішнім президентом це неможливо. "Він не знає, що таке гідність і чесність. Тому ми готові до діалогу з Росією, але вже з іншим президентом", – сказав він. 4 жовтня Зеленський ввів у дію ухвалене 30 вересня рішення Ради нацбезпеки і оборони, у якому офіційно констатують "неможливість проведення переговорів із Путіним".

10 листопада Зеленський сказав, що все ж таки не відкидає переговорів із РФ. Він наголосив, що, "крім ультиматумів, нічого не чув від чинного президента РФ", але "не зачинив дверей".

Про умови, які входять до української "формули миру", Зеленський говорив на засіданні Генасамблеї ООН 22 вересня і на саміті G20 15 листопада. Спочатку в ній було п'ять пунктів, тепер стало 10.