Яценюк: Путінська Росія – агресивна ворожа держава. Це реальна загроза
Росія за правління президента Володимира Путіна – агресивна держава, яка становить загрозу, і щоб протистояти їй, Захід має підтримувати такі країни, як Україна. Про це заявив прем'єр-міністр України у 2014–2016 роках і глава Київського безпекового форуму Арсеній Яценюк під час онлайн-дискусії "Що робити з Росією?", яка відбувалася на майданчику форуму. Трансляцію заходу вели 22 лютого на каналі фонду Open Ukraine у YouTube.
"Путінська Росія – агресивна ворожа держава. Можу надати вам факти, які обґрунтовують політичні звинувачення проти путінського режиму. Вони вторглися в Україну. Вони незаконно анексували Крим. Вторглися у Грузію. Вчинили низку політичних убивств – як-от, [Бориса] Нємцова, [Анни] Політковської. Путін причетний і до низки спроб убивства – пана [Олексія] Навального, [пана Сергія] Скрипаля. Він, як припускають, убив пана [Олександра] Литвиненка. Вони збили [малайзійський літак рейсу] МН17. Існує величезна мережа російських бойовиків, яку вони називають приватною армією, хоча вона повністю контрольована російською владою й убиває людей по всьому світу. І це далеко не повний перелік. Путінська Росія – це, на моє переконання, реальна загроза", – сказав політик.
На думку Яценюка, в Росії є тільки "деякі атрибути демократії", які лише здаються такими.
"Але там немає реальної демократії. Не кажучи вже про вільні і чесні вибори, які є основою демократії. У Росії вибори з попередньо визначеними результатами. Тож чи вірю я, що Росія може бути ліберальною? Я хотів би, щоб Росія була нормальною демократичною державою. Хотів би, щоб Росія була сусідом, із яким можна співпрацювати. Але видається, що все це лише бажане, а не дійсне. Можливо, настане час – і Росія зміниться", – сказав Яценюк.
Він додав, що багато що залежить від вільного світу.
"Насамперед нам треба адекватно відповідати на виклики реальної Росії. Політика "замилювання" не працює. Це не та мова, яку розуміє Путін. Ми всі знаємо, хто він. Він сприймає мову примирення як слабкість", – сказав він.
Яценюк вважає, що з боку Заходу, Європи і США мають бути "потужні і рішучі дії".
"Наприклад, санкції проти всього оточення Путіна. Погляньте: мільярди їхніх доларів розміщені в Європі та США. Це потрібно зупинити. Це корупційні гроші клептократичної кремлівської влади. Світова спільнота має покарати Путіна і його владну машину за злочини, які вони скоїли проти держав і їхніх громадян, за злочини, які підривають світовий порядок", – заявив він.
Також Яценюк сказав, що Захід повинен підтримувати такі держави, як Україна.
"Найкращий спосіб зробити вільний світ сильнішим – зробити сильними Україну, Грузію та інші країни. Не тільки надати їм перспективу членства в ЄС і НАТО, а й зробити Україну членом НАТО та ЄС. Це буде найкращою відповіддю клептократичній диктаторській владі президента Путіна. І це допоможе самій Росії", – заявив політик.
У дискусії також узяли участь американський дипломат, колишній посол США у РФ Майкл Макфол, членкиня Європарламенту Віола фон Крамон-Таубадель, директор Київського безпекового форуму Данило Лубківський (модератор).
Київський безпековий форум заснував фонд Яценюка "Відкрий Україну" у 2007 році.