Яценюк: У мене ключовий конфлікт із Меркель – "Північний потік". Я просив зупинити його, а вона повторювала мантру: "Це комерційний проєкт"
Журналіст запитав Яценюка, що він думає про Меркель і чи вважає її винною в тому, що зараз Україна страждає від загарбницької війни з Росією.
"Не в моїх правилах кидати каміння в бік тих, що стали слабшими, ніж були раніше. Треба було в очі говорити. А не тоді, коли пішли з посади, не тоді, коли ослабли. І я вам скажу, я робив свою роботу із цього. У мене конфлікт із Меркель був єдиний. По всьому іншому я ставився до неї з повагою", – відповів політик.
За його словами, основний конфлікт, який був у них із Меркель, стосувався газопроводу "Північний потік". Він спливав, і коли Яценюк був прем'єром, і пізніше, коли він приїжджав до Меркель на її запрошення.
"І я їй сказав: "Пані канцлер, це антиєвропейський, антиукраїнський, антиекономічний проєкт". І додав, що це ще й антиамериканський проєкт. Чому? Тому що ви віддаєте "Газпрому" в руки всі важелі впливу. І вона мені повторювала постійно одну й ту саму мантру: що це "комерційний проєкт". І ми тут ніколи не зійшлися. Так історично склалося, що правий залишився я, а не вона. Я просив зупинити цей проєкт", – наголосив Яценюк.
Він визнав, що не зміг переконати канцлерку і німецький уряд, що цей проєкт лише посилює Росію, яка використовує газ як зброю, до того ж не лише проти України.
"Це дуже серйозний прокол усієї німецької та європейської політичної еліти", – вважає колишній прем’єр.
На його думку, друга помилка Німеччини, яка передувала "Північному потоку", – це саміт у Бухаресті 2008 року, коли Україні відмовили в наданні плану дій щодо членства України в НАТО.
Яценюк, який на той час був спікером парламенту, зазначив, що тодішній президент США Джордж Буш "кріпко підтримав цю ідею".
"У результаті хто заблокував цю ідею? Цю ідею заблокували німці та французи. Яка була ціна цього? Вторгнення в Грузію, а потім анексія Криму і зараз повномасштабна війна. Думаю, що тут було б коректно сказати про помилковість у цілому західної політики по відношенню до Росії. Звичайно, Німеччина була драйвером цієї політики, тому що це найпотужніша економіка, але вони помилилися в основному: думали, що економікою, грошима можна задобрити цього дикого ведмедя, вони не могли зрозуміти, що за їхні гроші цей ведмідь збудує дуже багато кліток, і в ці клітки він хоче посадити їх у першу чергу і там же з'їсти", – резюмував Яценюк
Яценюк: Лукашенко – ідіот, клієнт дурки. Йому потиснеш руку – треба рахувати пальці, чи всі залишилися. Повний текст інтерв'ю
Контекст:
"Північний потік" і "Північний потік – 2" – газопроводи між Росією та Німеччиною, які проходять дном Балтійського моря. Перший із них розпочав постачання газу двома гілками в жовтні 2012 року. Будівництво другого повністю завершили у вересні 2021 року, але він так і не запрацював.
Уряди України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви та Естонії заявляли, що вважають "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи.
22 лютого 2022 року влада Німеччини повідомила, що зупинить сертифікацію "Північного потоку – 2". Таке рішення було ухвалено після того, як президент Росії Володимир Путін 21 лютого оголосив про визнання "незалежності" окупованих територій України.
На тлі повномасштабного вторгнення Росії в Україну найбільша нафтогазова компанія у світі, британсько-нідерландська Shell, оголосила про вихід з усіх спільних проєктів із російським "Газпромом", зокрема з проєкту будівництва трубопроводу "Північний потік – 2".
1 березня компанія – оператор "Північного потоку – 2" оголосила про банкрутство. Заступниця держсекретаря США Вікторії Нуланд заявляла в березні, що "Північний потік – 2" мертвий: "Це шматок металу на дні моря, я не думаю, що він колись оживе".