"Є повний консенсус". Стефанішина назвала чотири країни, які були скептично налаштовані щодо кандидатства у члени ЄС для України
Про це 22 червня в Києві на пресконференції, яку транслювали на YouTube-каналі Ukrinform TV, повідомила віцепрем'єр-міністерка України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина.
ЗМІ запитали віцепрем'єрку, чи є ймовірність того, що Україні не дадуть статусу кандидата у члени ЄС, нагадавши її слова про три країни Євросоюзу, які були проти такого рішення.
"Ці держави, скептично налаштовані, – це Нідерланди, Данія, Швеція, Португалія – чітко й публічно заявили про те, що підтримують це рішення. На сьогодні є повний консенсус 27 лідерів [країн ЄС] про те, що Україна отримає статус кандидата", – відповіла Стефанішина.
Віцепрем'єр-міністерка закликала відходити від комплексу меншовартості й менше робити заяв про ймовірну втрату Україною статусу кандидата ще до його набуття.
"Сьогодні, коли в нас є повна мобілізація парламенту, уряду, президента і громадянського суспільства, я не бачу жодних підстав для того, щоб бути скептичним по подальших кроках до членства в ЄС. Але це буде також залежати від того, коли війна закінчиться і коли ми зможемо, відповідно, бути конкурентоспроможними, щоб ми підсилили ЄС, а ЄС підсилив нас", – зазначила Стефанішина.
Контекст:
28 лютого, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ до Європейського союзу. Президент України Володимир Зеленський заявив, що в умовах, які склалися, розраховує на приєднання до блоку за спеціальною процедурою.
Європейський парламент підтримав надання Україні статусу кандидата на вступ у ЄС. Потім відбувся неформальний саміт лідерів ЄС, де було ухвалено рішення, яке, як вважають у МЗС України, свідчить про те, що Україна буде членом ЄС.
17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ у ЄС Україні та Молдові. Водночас для початку подальших переговорів щодо вступу в ЄС Україні потрібно буде виконати низку умов. Зокрема, ідеться про судову реформу, кроки щодо боротьби з корупцією, відмивання грошей та інші заходи.
Засідання Європейської ради, на якому з урахуванням рекомендацій Єврокомісії ухвалюватимуть рішення про статус України, відбудеться 23–24 червня.