Єрмак: Такі відносини, як у Зеленського й Ердогана, мало хто з лідерів має

Єрмак про повернення в Україну командирів захисників Маріуполя: Так домовилися Зеленський і Ердоган
Фото: president.gov.ua
Візит президента України Володимира Зеленського у Стамбул 7 липня був одним із перших візитів лідера іншої країни в Туреччину після виборів у країні. Про це в інтерв'ю LB.ua, опублікованому 20 липня, сказав глава ОПУ Андрій Єрмак.

"Дуже багато тем було. Можу ще раз сказати: таких відносин, які мають президент Зеленський і президент [Туреччини Реджеп] Ердоган, мало хто з лідерів має у світі. Це дуже важливо і було важливо напередодні Вільнюського саміту [НАТО 11–12 липня], тому що нам потрібна підтримка Туреччини. Безумовно, говорили і про "зернову ініціативу", багато інших тем", – повідомив керівник Офісу президента.

Єрмак, коментуючи повернення в Україну командирів захисників Маріуполя, зазначив, що "так домовилися два президенти" – "ніяких додаткових умов із боку Туреччини не висувалося".

"Щодо азовців, дійсно, президент Зеленський звернувся до президента Ердогана. І потім він підтверджував, що після звернення президента Зеленського вони домовилися про те, що саме зараз можливо, щоб наші герої, командири повернулися до України, – розповів глава ОПУ. – Вони достатньо довго там перебували, і треба розуміти, через що ці хлопці пройшли. Безумовно, вони там у нормальних умовах мали можливість підлікуватися. Я хотів би подякувати нашим турецьким партнерам, друзям за те, що вони й безпеку їхню забезпечили. Але прийшов час".

За словами Єрмака, для командирів захисників Маріуполя важко було залишатися в Туреччині, "розуміючи, що саме зараз відбувається в Україні".

"Війна ще не закінчилася, і для них, для людей, які захищали "Азовсталь", це було психологічно дуже важко. Я спілкувався з ними практично щотижня. Обіцяв їм, що тільки-но буде така можливість, я буду говорити й інформувати президента, а він, безумовно, буде говорити з паном Ердоганом. Так склалося, що це сталося під час цього візиту", – резюмував керівник Офісу президента України.

Зеленський говорив у вересні минулого року, що, згідно з домовленостями, командири захисників Маріуполя мали залишатися в Туреччині до кінця війни – під протекторатом Ердогана. За словами глави військової розвідки України Кирила Буданова, вони жили "у приватному будинку у пристойних умовах".

Контекст:

Зеленський прибув у Туреччину після візиту до Словаччини 7 липня. Напередодні, 6 липня, президент України відвідав Болгарію і Чехію.

Ердоган і Зеленський спочатку провели переговори тет-а-тет. Після закінчення двосторонньої зустрічі сторони продовжать переговори в розширеному складі.

На пресконференції за підсумками зустрічі Ердоган заявив, що Україна має право стати членом НАТО, й анонсував візит у Туреччину в серпні президента країни-агресора РФ Володимира Путіна. Ердоган також обіцяв обговорити питання обміну полоненими між РФ і Україною.

8 липня Зеленський повідомив про повернення в Україну з Туреччини, де він перебував із візитом, командира полку "Азов" Нацгвардії Дениса Прокопенка (позивний Редіс), заступника Прокопенка Святослава Паламаря, в.о. командира 36-ї окремої бригади морської піхоти Сергія Волинського, командира 12-ї бригади оперативного призначення імені Дмитра Вишневецького Дениса Шлеги й командира роти "Азов" Олега Хоменка.

Ердоган, коментуючи реакцію Москви на їхнє повернення, зазначав, що "спочатку були деякі заяви з боку Росії", але "потім, коли вони дізналися про деякі обставини, ситуація перейшла в позитивне русло".

Як вказало видання Sabah, Ердоган входить у перелік лідерів країн, які найбільше зустрічалися як із Зеленським, так і з Путіним. Зокрема, Анкара й далі закликає до якнайшвидшого припинення бойових дій між сторонами.