ЄС 16 грудня розгляне нові санкції проти влади Грузії за жорстоке придушення протестів
Європейський союз вимагає припинити залякування й політичне переслідування антиурядових активістів у Грузії, а також перевірити всі заяви про тортури й жорстоке поводження з ними. Про це йдеться в заяві, яку опублікувала 10 грудня дипломатична служба ЄС.
Протестувальники, котрі вимагають повернення Грузії до євроінтеграції, стають "мішенню правоохоронних органів і неформальних насильницьких угруповань", вважають у ЄС.
"Тривожні повідомлення від організацій громадянського суспільства й народного захисника Грузії свідчать про жорстоке й умисне насильство, викликаючи обґрунтовані побоювання щодо тортур і нелюдського поводження. Незважаючи на ці повідомлення, досі жодного співробітника поліції або члена неформальних груп, які застосовують насильство, не притягнули до відповідальності", – ідеться в заяві.
У ЄС закликали керівну партію "Грузинська мрія" стати на шлях деескалації, організувати негайне звільнення всіх затриманих і дотримуватися прав людей на політичну свободу. Керівному режиму нагадали, що його кроки вже призвели до негативних наслідків для відносин Тбілісі з Брюсселем, і попередили, що вони можуть іще погіршитися.
"ЄС розгляне додаткові заходи на майбутньому засіданні Ради із закордонних справ 16 грудня", – підсумувала дипломатична служба.
9 грудня Великобританія повідомила, що зупинить усі програми допомоги уряду Грузії й обмежить оборонну співпрацю і взаємодію із грузинським урядом.
Контекст:
Із 28 листопада у Грузії відбуваються мітинги проти заморожування євроінтеграції країни. Люди вийшли на вулиці після того, як прем'єр-міністр Іраклій Кобахідзе сказав, що Грузія відмовляється від переговорів про вступ у ЄС до 2028 року.
Грузинські правоохоронці використовують водомети й газ для розгону акцій протесту, мітингувальників затримують, є постраждалі від дій силовиків.
30 листопада США оголосили, що вирішили зупинити механізм стратегічної співпраці з Грузією через антидемократичні дії керівної партії "Грузинська мрія". 1 грудня в ЄС засудили насильство проти грузинських мітингувальників і попередили, що відступ від демократії, відмова від євроінтеграції "матимуть прямі наслідки".
1 грудня міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна заявив, що Латвія, Литва й Естонія застосують санкції щодо причетних до розгону акцій протесту у Грузії.
5 грудня санкції проти низки представників грузинської влади ввела Україна. У списку – 19 осіб, серед них: почесний голова керівної партії "Грузинська мрія" Бідзіна Іванішвілі та її генсек, мер Тбілісі й колишній футболіст Каха Каладзе, а також прем'єр-міністр Іраклій Кобахідзе.