Єврокомісія опублікувала звіт щодо безвізу. Україні радять посилити боротьбу з корупцією і скасувати дію других закордонних паспортів
У ЄС вважають, що загалом українська влада дотримується необхідних вимог для продовження безвізу. У ЄС зазначили, що співпрацюють з Україною в різних важливих питаннях. Повідомляють, що 2020 року кількість українців, які просили притулку в ЄС, знизилася на 37%. Також на 15% знизилася кількість відмов у в'їзді до країн – членів ЄС.
Країни – члени ЄС визнали гарною співпрацю з Україною в питанні безпеки. Там вітали низку реформ правоохоронних органів – законопроєкт про створення Бюро економічної безпеки, ухвалений у першому читанні законопроєкт про реформу СБУ, а також ухвалений законопроєкт про боротьбу з організованою злочинністю.
Водночас у ЄС згадали про скандальне рішення Конституційного Суду, який зруйнував антикорупційну інфраструктуру. Українська влада поки що не до кінця її відновила.
Окрім того, 2020 року в Євросоюзі виявили 50 тис. українців, які перебували там нелегально, – на 9 тис. більше, ніж торік.
У звіті зазначили, що практика видавання одночасно більше ніж одного чинного паспорта для поїздок за кордон допомагає українцям залишатися в ЄС більше, ніж дозволені 90 днів протягом 180-денного періоду. У ЄС визнали, що останні небіометричні паспорти в Україні видали 2016 року, і до 2026 року, коли закінчиться строк їхньої дії, планують повністю відмовитися від таких документів.
У зв'язку із цим Єврокомісія опублікувала низку рекомендацій для України:
- докладати зусиль для зменшення кількості нелегалів з України в ЄС;
- скасувати практику видавання двох чинних закордонних паспортів і анулювати вже видані;
- більшою мірою погодити візову політику України з третіми державами, особливо тими, від яких є міграційні ризики для ЄС;
- підвищити ефективність антикорупційних установ;
- ухвалити законодавство, яке усуне правову невизначеність статусу НАБУ;
- проводити прозорий і деполітизований конкурс на посади голів НАБУ, САП і АРМА, а також прокурорів;
- підвищити ефективність боротьби з організованою злочинністю і відмиванням грошей.
"Загалом Україна продовжує виконувати умови візової лібералізації. Однак необхідні подальші зусилля для розв'язання проблеми необґрунтованих заяв про надання притулку, а також у сферах боротьби з корупцією, відмивання грошей і запобігання та боротьби з організованою злочинністю", – ідеться у звіті.
Контекст:
Рада ЄС затвердила механізм зупинення безвізових режимів із третіми країнами у лютому 2017 року. ЄС залишає за собою право повернути візи для будь-якої країни, яка перетворюється на джерело міграційної загрози. Окрім того, причиною для можливого скасування безвізу може стати відкат у проведенні реформ.
11 травня 2017 року Рада Європейського союзу ухвалила рішення про скасування віз для короткострокових поїздок для громадян України. За місяць безвізовий режим набув чинності.
6 жовтня 2020 року у Брюсселі відбувся відкладений через пандемію коронавірусу саміт Україна – ЄС. У Європейському союзі запевнили, що безвізовому режиму нічого не загрожує, тому що Україна виконує всі необхідні критерії.