Європарламент ухвалив резолюцію, у якій закликав НАТО офіційно запросити Україну в Альянс
Європейський парламент закликав союзників по НАТО виконати зобов'язання перед Україною і прокласти їй шлях приєднання до Північноатлантичного альянсу. Про це йдеться в ухваленій 15 червня резолюції, повідомила пресслужба ЄП.
Документ підтримало 425 євродепутатів, 38 були проти, 42 – утрималися.
Євродепутати очікують, що процес вступу Києва в Альянс розпочнеться після закінчення війни, його буде завершено "якнайшвидше".
"До досягнення повноправного членства Євросоюз та його держави-члени разом із союзниками по НАТО й партнерами-однодумцями мають тісно співпрацювати з Україною, щоб розробити тимчасові межі гарантій безпеки, які має бути реалізовано одразу після закінчення війни. Парламент наголошує, що інтеграція України як у НАТО, так і в ЄС підвищить регіональну й глобальну безпеку і зміцнить зв'язки між Україною та євроатлантичною спільнотою", – ідеться в документі.
ЄП заявив про необхідність комплексного пакету заходів для відновлення України, який мають спрямувати на надання негайної, середньо- й довгострокової допомоги, реконструкцію та відновлення країни. Водночас парламентарі вказують на важливість ув'язки відновлення України з підготовкою до вступу в ЄС і проведенням внутрішніх реформ.
Депутати також засудили руйнування росіянами Каховської греблі в Херсонській області. Вони назвали його воєнним злочином і наголосили, що всіх винних притягнуть до відповідальності згідно з міжнародним правом.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ в Альянс зафіксовано в Конституції України.
У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО.
30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора Росії Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.
Генеральний секретар Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога й у цьому їй допомагають члени Альянсу.
1 червня 2023 року на полях саміту Європейської політичної спільноти в Молдові Зеленський наголосив на необхідності визначення країнами – членами Альянсу чіткого алгоритму руху України до вступу в НАТО. "Конкретні рішення щодо подальшого руху України до членства та щодо безпеки нашої країни на період до вступу в Альянс – це те, що дасть нам змогу вважати Вільнюський саміт успішним”,– вказав президент.
В Офісі президента заявили 10 червня, що вступ України в НАТО підтримало вже 20 членів Альянсу.