Юридичних осіб та іноземців не допустять до ринку землі – економіст Кукуруза
Модель земельної реформи, розроблена Кабінетом Міністрів, дасть змогу малим і середнім фермерам купити землю на вигідних умовах, заявив економіст незалежної групи макроекономічного аналізу та прогнозування IMF Group Григорій Кукуруза.
Малі та середні фермери зможуть взяти участь у торгах щодо земельних ділянок на пільгових умовах, їм не доведеться конкурувати з великим бізнесом, заявив у ефірі радіо "Ера" економіст незалежної групи макроекономічного аналізу та прогнозування IMF Group Григорій Кукуруза.
"Юридичні особи та іноземці не будуть допущені до ринку землі. Відповідно, малі та середні фермери зможуть викупити земельні фонди на більш лояльних умовах", – сказав експерт.
Він уважає, що повноцінна власність на землю зупинить деградацію ґрунту через "виснажливе землекористування", оскільки сьогодні половину земель в Україні здають в оренду і велику частину – за короткостроковими контрактами, що не перевищує трьох років. Через це в користувачів немає мотивації зберігати ґрунт та інвестувати в нього, а до землі в приватній власності власники будуть ставитися дбайливіше, і в підсумку у виграші виявиться весь агропромисловий комплекс.
"У нас 16 років була недобросовісна конкуренція під час дії мораторію, коли широкі конкурентні переваги мали саме латифундисти і великі підприємства. Наразі давайте дамо два роки, щоб створити буферну зону захисту для малого і середнього фермера", – заявив Кукуруза.
6 жовтня 2016 року Верховна Рада України продовжила мінімум до 2018 року мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман повідомляв, що в Україні до 2020 року потрібно провести земельну реформу, але зазначав, що без широкого обговорення моделі ринку землі в Україні жодних рішень про скасування мораторію бути не може.