Кабмін України повернув на держпідряди скандального монополіста з виробництва документів, який раніше мав назву ЄДАПС – ЗМІ

Консорціум ЄДАПС виробляв ідентифікаційні документи
Фото: depositphotos.com

Консорціум "Єдина державна автоматизована паспортна система" (ЄДАПС), який у 2000-х виробляв ідентифікаційні документи, повернувся в Україну під новим брендом і фактично взяв під контроль державний поліграфкомбінат "Україна". Про це йдеться в розслідуванні "Української правди", опублікованому 7 серпня.

Як зазначає видання, ЄДАПС почав активно з'являтися в державних закупівлях восени 2021 року – після того, як уряд провів нараду щодо виготовлення захищених документів і використання потужностей поліграфкомбінату "Україна". Із власних джерел "Українська правда" отримала протокол цієї наради.

Зокрема на засіданні був радник прем’єра Сергій Стефурак. Співрозмовники видання в Кабміні вказували на нього як на людину, яка лобіювала ЄДАПС в уряді.

На порядку денному Кабміну було кілька основних питань. Уряд хотів удосконалити паспорти, нотаріальні бланки, документи для водіїв – посвідчення й техпаспорти, а також акцизні марки.

"Усі чотири "удосконалення" зрештою призвели до нової монополії. Із першими трьома пунктами держава розібралася швидко – на їхній ринок ЄДАПС зайшов уже протягом кількох місяців. І лише нововведення на акциз затягнулися до 2023-го", – ідеться в розслідуванні.

Як зазначають журналісти, жовтнева нарада 2021 року була "установчою". На ній прем'єр роздавав доручення: створити робочу групу, напрацювати проєкти рішень. Однак надалі, як стверджує "Українська правда", було ухвалено низку конкретних рішень, які так чи інакше грали на руку монополісту. 

Зокрема, уряд змінив вимоги до паспортів, водійських посвідчень і техпаспортів, увів монополію на виробництво нотаріальних бланків і повернув голограму на акцизну марку. Матеріали для всіх цих виробництв постачає лише компанія "Поллі-Сервіс", яка належить колишньому ЄДАПС.

Самим виробництвом займається державний поліграфкомбінат "Україна", топменеджмент якого, за даними "Української правди", представляють люди, наближені до ЄДАПС.

За підрахунками журналістів, ЄДАПС за майже два роки одержав держпідряди лише від поліграфкомбінату на щонайменше 2,3 млрд грн. У компанії були й інші, але набагато менші державні замовники.

Уряд і поліграфкомбінат у коментарі "Українській правді" заявили, що технології, матеріали й постачальників змінили за ініціативою Національного антикорупційного бюро, щоб позбутися монополії компаній, нібито пов'язаних з екскерівником комбінату Максимом Степановим, а самі новації дали змогу суттєво збільшити доходи держбюджету.

НАБУ не стало коментувати "Українській правді" це питання, зокрема вказувати, які саме нововведення воно ініціювало, а також не захотіло повідомляти, чи розслідує нинішні події на поліграфкомбінаті.

Контекст:

Як зазначає "Українська правда", у 2004–2013 роках консорціум ЄДАПС монополізував сферу виготовлення документів і голографічних захисних елементів. Лобістом групи компаній був колишній народний депутат від Партії регіонів, згодом – заступник голови міграційної служби Василь Грицак.

Керував ЄДАПС бізнесмен Юрій Сидоренко. 2006 року правоохоронці говорили про його корупційні зв'язки і про те, що він переховується за кордоном. Проте Сидоренка в Україні так і не засудили.