Кабмін продовжив повноваження чотирьох членів наглядової ради "Укрзалізниці". Лещенко залишиться ще на три місяці

У наглядовій раді "Укрзалізниці" було п'ятеро осіб
Фото: Укрзалізниця - Ukrzaliznytsia / Facebook

Кабінет Міністрів України продовжив повноваження членів наглядової ради "Укрзалізниці" на строк до трьох місяців. Про це йдеться в розпорядженні уряду від 18 червня.

Уряд вирішив обрати членами наглядової ради Шевкі Аджунера та Андреаса Матьє як незалежних членів 20 червня. Олег Журавльов і Лещенко стануть представниками держави на строк до ухвалення рішення про призначення нових членів за результатами конкурсу, але не більше ніж на три місяці.

Строк дії контрактів продовжують через укладання додаткових договорів.

Контекст:

У наглядовій раді підприємства раніше було п'ятеро осіб на чолі з Аджунером: Журавльов, Лещенко, Матьє і Адомас Азуолас Аудіцкас, написано на сайті перевізника. До 26 вересня минулого року членом наглядової ради "Укрзалізниці" був шведсько-американський економіст Андерс Аслунд. Він покинув цей пост через три причини, зокрема: через надмірні юридичні ризики, відсутність страхування відповідальності членів ради та невиплату зарплати з квітня.

На початку червня поточного року Лещенко заявив, що "Укрзалізниця" не продовжуватиме з ним контракту. На посаді члена наглядової ради компанії він пропрацював із грудня 2019 року. Лещенко подавав у НАЗК інформацію, згідно з якою за травень 2021 року він одержав зарплату як член наглядової ради "Укрзалізниці" в розмірі 332 тис. грн. Торік середня місячна зарплата Лещенка становила приблизно 210 тис. грн, зазначено в його декларації.

За підсумками минулого року "Укрзалізниця" зазнала чистого збитку в розмірі майже 11,9 млрд грн, фінансові зобов'язання компанії 2020 року зросли більше ніж на 1 млрд грн – до 58,3 млрд грн.

"Укрзалізниця" – публічне акціонерне товариство, 100% акцій якого належать державі. Українська залізниця забезпечує 82% вантажних і приблизно 50% пасажирських перевезень, що здійснюють усіма видами транспорту; за обсягами вантажних перевезень посідає четверте місце на Євразійському континенті, поступаючись тільки залізницям Китаю, Росії та Індії, ідеться на сайті компанії.