Кабмін запропонував РНБО ввести санкції проти фізосіб у Білорусі, причетних до фальсифікації виборів президента
Протягом місяця санкційний список передадуть на розгляд Ради національної безпеки і оборони (РНБО), зазначає "РБК-Україна". Проєкт постанови схвалили без обговорення.
Зазначають, що рішення уряду пов'язане з введенням санкцій ЄС проти білоруських посадовців і Олександра Лукашенка, який називає себе президентом республіки, ухвалених 2 жовтня і 6 листопада 2020 року.
Контекст:
Політична криза в Білорусі почалася після виборів президента 2020 року. Опозиція не визнала перемоги Лукашенка, який перебуває при владі з 1994 року, у країні почалися масові акції протесту.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі і водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення. За даними правозахисного центру "Весна", із серпня у країні затримали понад 25 тис. осіб, сумарно вони дістали 83 тис. діб арешту. Влада заявляла про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох.
23 вересня 2020 року Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, її не визнала низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія.
Євросоюз у жовтні 2020 року ввів обмежувальні заходи проти 40 осіб, відповідальних за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів у Білорусі. До цих санкцій приєдналася і Україна. Тоді ж санкції за фальсифікацію виборів і розгін демонстрацій ввів мінфін США.
У листопаді ЄС ввів санкції проти Лукашенка і ще 14 білоруських посадовців.
У грудні ЄС ввів третій пакет санкцій проти Білорусі, обмежувальні заходи торкнулися 29 осіб і сімох організацій.