Каплиця, шубосховище і таємна кімната. "Схеми" показали палац Медведчука – попри санкції, там триває ремонт

У будинку, за інформацією журналістів, 114 приміщень, є церква, пральня, гардероби та камінна зала
Скріншот: Радіо Свобода / YouTube
Народний депутат, голова політради "Опозиційної платформи – За життя" Віктор Медведчук, який перебуває під домашнім арештом через обвинувачення в державній зраді, проводить ремонт у своєму маєтку в Пущі-Водиці, незважаючи на санкції та блокування рахунків. Про це йдеться в розслідуванні програми "Схеми" (проєкт "UA:Перший" та "Радіо Свобода").

Журналісти отримали в розпорядження креслення всіх поверхів будинку Медведчука, який збудовано на колишній території державних дач. Згідно з планами, палац налічує чотири поверхи і в ньому 114 приміщень загальною площею 2113 м&³2;.

Цокольний поверх обладнаний пральнею, кімнатою для покоївок, окремим величезним гардеробом для суконь дружини політика Оксани Марченко, приміщенням для зберігання картин (їх у подружжя 530, без урахування 227 ікон), складом для килимів та шубосховищем – окремим приміщенням для зберігання. Також на цокольному поверсі є житлові блоки, які, можливо, обладнано як бункери, масажна та сольова кімнати, зона гідромасажних ванн, технічна зона та окрема кімната, підписана як склад ялинкових іграшок.

На першому поверсі зала на 95 м&³2; із ліфтом, їдальня, кухня, сервізна, кімната охорони, кабінет Марченко, кімнати та санвузли, дворівневий кедровий гардероб, камінний зал, тренажерний зал, власна перукарня, масажна, сауна та басейн завдовжки понад 18 метрів.

На цьому поверсі розташований кабінет Медведчука площею 45 м&³2;. "У кабінеті є "хитринка" – секретна кімната на 11 м&³2;", – ідеться в розслідуванні.

Другий поверх відведено під спальні, кімнати дітей (хрещениці Путіна Дар'ї Медведчук та сина Марченко Богдана) та гостьову кімнату. Там є двоярусні вбиральні та шість балконів.

На третьому поверсі розташована каплиця, поряд із якою барна зона, гостьова спальня та балкон.

Журналісти зазначають, що палац у Пущі-Водиці – схоже, головний маєток Медведчука. У власності компаній сім'ї Медведчука є ще чотири такі об'єкти, але вони менші.

Зйомки з дронів свідчать, що в маєтку активно триває ремонт. З видимих змін – за літо та осінь відремонтували фасад, забетонували доріжку у дворі, майже завершили будівництво нової альтанки.

Незважаючи на те, що "Схемам" удалося отримати відомості про підрядників, а джерела надали інформацію про рух коштів за банківськими рахунками цих підрядників, журналісти не знайшли серед платників ні компаній, ні фізичних осіб, пов'язаних із Медведчуком чи Марченко, які теоретично могли б заплатити за ремонт палацу. Журналісти припускають, що оплату могли вносити готівкою.

У березні 2021 року після введення санкцій РНБО Марченко заявляла, що подружжя живе "просто і невибагливо". "Мені хочеться розповісти всьому світу, яка ми проста класна сім'я. Ми невибагливі. Хто нас знає – у нас усе просто", – говорила дружина Медведчука на пресконференції, опублікованій на її YouTube-каналі.

Контекст:

19 лютого 2021 року Рада нацбезпеки і оборони України вирішила запровадити санкції проти 19 юридичних осіб та восьми фізосіб: п'ятьох громадян Росії (за даними ЗМІ, це менеджери активів сім’ї Медведчука) та трьох українців – самого Медведчука, його дружини Оксани Марченко та Наталії Лавренюк, яку ЗМІ називали громадянською дружиною нардепа від "Опозиційної платформи – За життя" Тараса Козака. Проти самого Козака санкції запровадили раніше.

Обмеження вирішили застосувати до цих осіб на підставі розслідування СБУ за статтею про фінансування тероризму. Санкції введено на три роки, вони стосуються всього майна, яке контролює Медведчук, повідомляли в Раді нацбезпеки. Того ж дня, 19 лютого, президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО.

11 травня Медведчуку та Козаку було оголошено підозру за ст. 111 (державна зрада) та за ст. 438 (порушення законів та звичаїв війни) Кримінального кодексу України. Як уточнила генпрокурорка України Ірина Венедіктова, підозра за ст. 438 стосується розграбування національних ресурсів на тимчасово окупованій території Криму. У справі три епізоди, перший із них стосується допомоги Росії в отриманні нафтогазового родовища в анексованому Криму, другий – передавання спецслужбам РФ таємних відомостей про українські війська, третій – участі фігурантів у розробленні проєкту "Промінь", за допомогою якого планували вербувати українських мігрантів до РФ.

13 травня Печерський райсуд Києва відправив Медведчука під цілодобовий домашній арешт, йому наділи електронний браслет. Козак перебуває в розшуку.

20 серпня Венедіктова повідомила, що слідство у справі Медведчука та Козака завершено.

8 жовтня Медведчуку вручили нову підозру в держзраді та пособництві тероризму (ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 111 та ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 258-3 Кримінального кодексу). Кримінальне провадження стосується незаконного постачання вугілля з тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей на підконтрольну уряду територію України.

За даними слідства, за час існування схеми, у 2014–2015 роках, терористів "ДНР" та "ЛНР" профінансували на понад 200 млн грн. У справі фігурують ексрадник міністра енергетики Сергій Кузяра, а також "вищі посадовці країни, Нацбанку тощо, керівники проросійських терористів на окупованих територіях, представники влади РФ", повідомила Венедіктова.