Китай займає позицію балансування десь посередині між Україною та РФ – Зеленський

Зеленський: Відтепер ми не маємо потужної комунікації з Китаєм. І я про це шкодую
Фото: ЕРА

До початку повномасштабного вторгнення в України та Китаю комунікації були на різних рівнях, зараз "потужної комунікації" між країнами немає.

Про це президент України Володимир Зеленський заявив французькій медіагрупі Ouest-France в інтерв'ю, що вийшло 23 вересня. Також відеозапис бесіди оприлюднили в Telegram-каналі Зеленського.

"На жаль, зараз у нас немає потужної комунікації з Китаєм. І я про це шкодую, бо вважаю, що це велика економіка, велика держава, і вона має великий геополітичний вплив щодо Російської Федерації. Росія не на всіх звертає увагу – на Китай звертає. І тому я хотів би, щоб Китай був на нашому боці. Зараз ми бачимо, що Китай займає позицію балансування десь посередині. Я вдячний, що Китай не продає зброї Російській Федерації. І я дуже б хотів, щоб вони допомагали Україні. Дуже хотів би. Хоча скажу відверто: тим, що вони не відправляють зброї Росії, вони вже допомагають миру", – сказав він.

Зеленський додав, що Україна не має впливу на Китай. Також із КНР немає таких відносин, яких "дуже хотілося б", зазначив він.

"Вони б зіграли велику роль у цій війні. Це якраз, коли ми говоримо, що весь світ повинен об'єднатися й змусити Росію закінчити війну, то США, Євросоюз, Великобританія та Китай – я думаю, таке об'єднання точно їх би змусило", – додав президент України.

"Тобто ви не змогли б просто так зателефонувати Сі Цзіньпіню? Він би не відповів?" – уточнив ведучий.

"У мене були з ним зв'язки по телефону. У нас була нормальна розмова, абсолютно. Ми говорили про двосторонні відносини, – відповів Зеленський. – Я думаю, що сьогодні це було б складно".

Контекст:

Китай вважають стратегічним партнером Росії. 4 лютого, за три тижні до повномасштабного вторгнення РФ, лідери двох країн провели переговори, після яких зробили спільну заяву, виступивши проти розширення НАТО та незалежності Тайваню.

Китай із самого початку нападу РФ на Україну намагається дотримуватися нейтральної позиції, але прямо не засуджує дій Москви. У Раді Безпеки ООН Китай утримався під час голосування за резолюцію, що засуджує війну. Україна, відповідно, не внесла Китай до переліку країн – гарантів її безпеки.

В інтерв'ю CBS у вересні президент США Джо Байден розповів, що попередив Китай про наслідки порушень санкцій проти РФ. За словами Байдена, не було жодних ознак того, що Китай пропонував зброю чи інші речі, які Росія хотіла для допомоги у війні проти України.