Коболєв: Відповідь на запитання, чи готова Україна передати контроль над ГТС неукраїнській компанії, потрібно дати в найближчі два місяці
Готовність західних партнерів України допомагати в питанні збереження транзиту газу після 2019 року прямо корелює з готовністю країни залучати західні компанії до управління українською ГТС на законних і прозорих підставах, зазначив глава НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.
Україні потрібно протягом найближчих двох місяців вирішити, чи готова вона передати контроль над своєю газотранспортною системою (ГТС) неукраїнській компанії або консорціуму, написав 15 лютого у Facebook глава НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.
"Сьогодні (15 лютого. – "ГОРДОН") на Мюнхенській безпековій конференції відбулася цікава дискусія щодо пов'язаності питання анбандлінгу та бажання західних партнерів допомагати Україні в питанні збереження транзиту після 2019 року (тобто після завершення діючого контракту з "Газпромом"). Якщо коротко: готовність допомагати прямо корелює з нашою готовністю залучати західні компанії в управління українською ГТС на законних та прозорих засадах", – зазначив він.
Коболєв додав, що питання про можливість передання ГТС України в управління іноземній компанії або консорціуму є непростим.
"Моя персональна оцінка – ми вичерпали всі можливості "відтягувати" цю відповідь. Її потрібно надати до того моменту, коли Німеччина та ЄС завершать перемовини з Росією щодо того, яким чином "Північний потік – 2" можна привести у відповідність європейському енергетичному законодавству. Тобто дуже швидко – протягом найближчих двох місяців. Мандат на надання такої відповіді може дати тільки український парламент", – написав глава НАК.
Пошуком партнера для оператора української ГТС займалася робоча група на чолі з віце-прем'єр-міністром України з питань енергетики та інфраструктури Володимиром Кістіоном. У березні 2018 року вона завершила консультації з потенційними партнерами. Кістіон заявляв, що тепер Кабмін має погодити умови конкурсу. Цього поки зроблено не було.
Аудиторська компанія Ernst & Young оцінила вартість основних коштів компанії "Укртрансгаз" у 327,921 млрд грн. Цю оцінку 12 квітня 2018 року затвердив основний акціонер "Укртрансгазу", "Нафтогаз України". У НАК уважають доцільним продаж міжнародному партнеру до 49% у статутному капіталі оператора ГТС. Коболєв говорив у листопаді, що поки серед іноземних інвесторів немає охочих придбати частку в українській газотранспортній системі.
29 грудня він сказав, що веде переговори з кількома великими компаніями, які зацікавлені інвестувати у ГТС України. За словами Коболєва, є американська компанія, яка розглядає можливість вкласти в українську газотранспортну систему мільярди доларів.
Міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас заявив 18 січня, що Німеччина готова допомогти Україні зберегти транзит після 2019 року завдяки створенню газового консорціуму з управління ГТС.
Оператором української газотранспортної системи зараз є "Укртрансгаз". У 2020 році в межах анбандлінгу "Нафтогазу" оператором має стати ПАТ "Магістральні газопроводи України".