Колегам, які працюють у Росії, не позаздриш – держсекретар МЗС України про тиск на дипломатів
"Колегам, які працюють у різних містах Росії – Москві, Ростові, Санкт-Петербурзі, Новосибірську, – не позаздриш. В умовах фактично відкритого конфлікту кожен із них перебуває під постійним тиском не тільки спецслужб, а й настроїв громадськості", – сказав він.
Баньков припустив, що випадки, схожі на антиукраїнської акції біля посольства України в Москві, можуть повторюватися.
Він нагадав, що Віденська конвенція про дипломатичні зносини зобов'язує владу країни перебування гарантувати спокій і безпеку іноземного дипломатичного корпусу.
"Попри це, сама атмосфера відносин із цією країною може впливати й на побут наших співробітників. Саме через це свого часу було ухвалене рішення, наприклад, про повернення сімей, дітей, співробітників українських дипломатичних установ у Росії. Адже нагнітання й атмосфера конфліктності створювали шалений тиск, насамперед у побутовому плані на них, це дуже сильно впливало на роботу співробітників. Зараз немає жорсткого імперативу про те, що не можна родинам українських дипломатів у РФ бути з ними, як це було у 2014 році, але скажу вам відверто, небагато сімей наших співробітників зараз перебувають разом із ними в Росії", – додав Баньков.
За його словами, від початку військової агресії РФ 2014 року Україна вдвічі скоротила кількість своїх дипломатів на території Росії. Зараз у всіх дипустановах України у РФ працює 37 співробітників. В Україні 69 російських дипломатів, скільки адміністративних співробітників диппредставництв, держсекретар МЗС не уточнив.
Контекст:
Відразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. людей.
2014 року Україна і Росія відкликали своїх послів і знизили рівень диппредставництв до тимчасового повіреного. Українську місію зараз очолює тимчасовий повірений у справах України Василь Покотило, російську – Олександр Лукашик.
16 квітня 2021 року в Санкт-Петербурзі затримали українського консула Олександра Сосонюка нібито під час надання йому "закритої інформації з бази даних правоохоронних органів і ФСБ Росії", згодом його відпустили.
17 квітня у МЗС РФ викликали тимчасового повіреного у справах України Василя Покотила "у зв'язку із протиправною діяльністю консула Генерального консульства України в Санкт-Петербурзі". Йому оголосили про "небажаність перебування" консула на території Росії. Сосонюку рекомендували виїхати із РФ протягом 72 годин, починаючи з 19 квітня.
У МЗС України назвали інцидент грубою провокацією з боку РФ. У зв'язку з тим, що відбувається, у відомстві повідомили, що старший дипломат посольства Росії в Києві має покинути територію України.
20 квітня МЗС Росії опублікувало заяву, у якій назвало вислання радника російського посольства з Києва "черговим недружнім кроком української сторони". У відомстві підкреслили, що не можуть розглядати вислання російського дипломата з України "як симетричний захід і залишають за собою право на кроки у відповідь щодо одного з дипломатів посольства України в Москві".
21 квітня МЗС України поінформувало, що Сосонюк виїхав із РФ.
26 квітня МЗС РФ оголосило персоною нон ґрата співробітника українського посольства в Москві. Йому рекомендували покинути Росію до кінця дня 30 квітня.
Україна у відповідь заявила про вислання російського консула в Одесі. Він теж має виїхати до кінця дня 30 квітня.