Комітет ВР із питань економічного розвитку вимагає від уряду розблокувати дію закону про продаж майна держкомпаній через "Prozorro.Продажі"

Олексій Мовчан: Відкриті й конкурентні аукціони в "Prozorro.Продажі" дозволяють уникнути сумнівів у цінах та умовах угоди, надаючи усім рівні можливості для участі
Фото: Oleksiy Movchan / Facebook

Усі державні продажі мають відбуватися через конкурентні прозорі аукціони, що мінімізує людський вплив та усуває ймовірність корупційних схем, заявив народний депутат від "Слуги народу" Олексій Мовчан на своїй сторінці у Facebook. Він опублікував звернення до Кабінету Міністрів із проханням у 10-денний строк повідомити про затвердження підзаконних актів, які запустять у дію закон про реалізацію майна державних акціонерних товариств через систему "Prozorro.Продажі".

"Разом із колегами по комітету з питань економічного розвитку направили звернення до уряду щодо проблеми затягування урядом прийняття підзаконних актів для закону України №2792-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності суб'єктів державного сектора економіки", автором якого є я і члени нашого комітету. Згаданий вище закон Верховна Рада України прийняла, а президент підписав наприкінці 2022 року. Цей закон про реалізацію майна акціонерних товариств, 100% акцій яких перебувають у державній власності. 28 березня 2023 року він набув чинності. Але щоб цей закон запрацював, уряд мав прийняти відповідний підзаконний акт, який передбачає порядок продажу майна цих компаній через електронну торгову систему "Prozorro.Продажі", – написав Мовчан.

Він пояснив, що це важливий фінальний крок, який запустить ініційовані в законопроєкті зміни й забезпечить реальну прозорість під час управління активами державних акціонерних товариств. Раніше державні акціонерні товариства не були зобов’язані продавати через конкурентні електронні торги своє майно. Тому громадяни України не знали, у який спосіб і за яку ціну вони його продають чи віддають у користування. Після запуску закону в дію такі підприємства повинні будуть продавати й здавати в оренду свої активи через онлайн-аукціони, що сприятиме підвищенню прозорості державних АТ, зазначив політик.

"Однак затягування Кабміном затвердження порядку й намагання вивести з-під нього "Укрзалізницю" для цілей безконкурентного продажу металобрухту викликає серйозні обґрунтовані суперечності, які стосуються як антикорупційного законодавства, так і конкурентної сфери реалізації державного майна. Ми з колегами в комітеті економічного розвитку ВРУ вважаємо це неприпустимим", – підкреслив нардеп.

Він переконаний, що всі державні продажі мають відбуватися через конкурентні прозорі аукціони, що мінімізує людський вплив та усуває ймовірність корупційних схем.

"Закон не передбачає винятків для жодного учасника, оскільки це може відкрити двері перед корупційними ризиками. До того ж це спотворює умови для сфери реалізації державного металобрухту. Наразі торгівля металобрухтом УЗ через електронні аукціони є відкритою й конкурентною. Так, більше 41% лотів виграють брухтозаготівельні компанії, серед яких – провідні експортери металобрухту. Менше 60% – внутрішні споживачі – металургійні компанії. Відкриті та конкурентні аукціони в "Prozorro.Продажі" дозволяють уникнути сумнівів у цінах та умовах угоди, надаючи усім рівні можливості для участі. Дискримінація покупців брухту – резидентів – негативно позначиться на принципах прозорості", – заявив Мовчан.

Для збереження довіри громадян та іноземних інвесторів до української економіки Кабінет Міністрів України має негайно ухвалити порядок продажу державного майна через систему "Prozorro.Продажі", закликав політик.